sobota, 15 czerwca, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

BRYGADA NA „SZÓSTKĘ”

Maj to miesiąc wyjątkowy w historii 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jest jej symbolicznym początkiem. Terytorialsi z Warmii i Mazur, podczas święta brygady, podsumowali sześć lat działań i służby.

W HOŁDZIE PATRONOWI

11 maja 1951 roku, po brutalnym śledztwie i po spreparowanym procesie, kpt. Gracjan Klaudiusz Fróga ps. „Szczerbiec” – patron brygady, został stracony w mokotowskim więzieniu. W rocznicę śmierci, w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, żołnierze oddali hołd patronowi.

To tu, dokładnie 72 lata temu, „Szczerbiec” został stracony. Jesteśmy w tym historycznym miejscu, by oddać hołd Naszemu Patronowi, by wspólnie manifestować Nasz patriotyzm i przywiązanie do wspaniałych tradycji polskiego oręża

– podkreślił podpułkownik Łukasz Buczkowski, zastępca dowódcy 4W-MBOT.

Dlatego to tu 29 lutego 2020 roku odsłoniliśmy tablicę, która przywołuje pamięć o żołnierzach i o Naszym Patronie – dowódcy 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Brygady, która była uznawana za najsilniejszą i najbardziej doświadczoną brygadą na Wileńszczyźnie. Brygady, której tradycje dziedziczymy

– dodał.

PAMIĘĆ O BOHATERACH

Żołnierze brygady znają przeznaczenie formacji i nie zapominają o tradycjach. Poprzez zaangażowanie w różne inicjatywy przypominają o tym, jak ważny jest szacunek do poprzedników.

W 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (4W-MBOT), od 2019 roku, działa Zespół ds. Kombatantów. Jest to jedyny taki zespół w Wojsku Polskim.

Żołnierze 4W-MBOT opiekują się obecnie blisko 50 kombatantami na terenie całego województwa. Żołnierze 4W-MBOT pamiętają także o poległych.

Na potrzeby działań pod hasłem „Żołnierska Pamięć” Zespół ds. Kombatantów stworzył bazę pochowanych bohaterów.

Na terenie Warmii i Mazur jest to blisko 200 mogił, które żołnierze porządkują, składają kwiaty i zapalają znicze.

W 2020 roku żołnierze brygady pomagali pracownikom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w pracach poszukiwawczych szczątków żołnierzy antykomunistycznego podziemia na warszawskiej „Łączce”.

SZEŚĆ LAT

22 maja 2017 roku minister obrony narodowej podjął decyzję o wyznaczeniu dowódcy i rozpoczął się proces formowania brygady.

Sześć lat funkcjonowania brygady to sześć lat nieszablonowych, innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnego podejścia do szkolenia.

Jako pierwsza brygada w wojsku polskim rozpoczęła realizację szkolenia i formowania struktur grupy niszczycieli czołgów. Żołnierze brygady biorą udział w wielu szkoleniach specjalistycznych, głównie przeciwkryzysowych.

Dużym sprawdzianem był udział w największych ćwiczeniach organizowanych z sojusznikami. Były one źródłem zdobywania doświadczeń, ale przede wszystkim, sprawdzianem współpracy z wojskami operacyjnymi, innymi służbami oraz układem pozamilitarnym.

Sześć niełatwych lat, którym towarzyszyło wiele wyzwań. Wszyscy wiemy, jak wiele obaw i niepewności trzeba było przełamać. Plany, które założyliśmy sobie w zakresie rozwoju, budowy systemu szkolenia i naboru, udało się zrealizować. Jesteśmy brygadą, która jako jedyna w Wojskach Obrony Terytorialnej może pochwalić się tak dużą liczbą wstępujących ochotników

– powiedział podczas uroczystego apelu pułkownik Jarosław Kowalski, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dziś, po ponad sześciu latach funkcjonowania brygady, mieszkańcy Warmii i Mazur wiedzą, że w najtrudniejszych sytuacjach mogą liczyć na Nasze wsparcie – dodał.

W ciągu sześciu lat funkcjonowania brygady, liczba wstępujących ochotników była najwyższa w całych Wojskach Obrony Terytorialnej (WOT).

Czas pandemii, działania na granicy i wsparcie instytucji odpowiedzialnych za pomoc uchodźcom z Ukrainy to tylko niektóre z zadań żołnierzy, które docenili mieszkańcy oraz władze regionu.

Liczne akcje pomocowe, zbiórki żywności, oddawanie krwi, aktywny udział w zawodach sportowych i piknikach wojskowych pozwoliły zbudować więź ze społecznością Warmii i Mazur. Brygada jest obecnie w jednym z najbardziej dynamicznych okresów funkcjonowania.

Szkolenia ochotników prowadzi już pięć batalionów lekkiej piechoty na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w Giżycku, Morągu, Braniewie, Ełku i Olsztynie. Na Warmii i Mazurach służy ponad 3 500 żołnierzy OT.

Mimo, że 4W-MBOT jest najmłodszą jednostką wojskową w województwie warmińsko-mazurskim, to zbudowała relacje zaufania i przygotowała grunt do współdziałania z jednostkami operacyjnymi oraz z innymi służbami i instytucjami.

ŚWIĘTO BRYGADY

13 maja brygada obchodzi swoje święto. Ustanowienie święta w tym dniu podkreśla historyczną tożsamość – dziedziczenie tradycji 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

Uroczysty apel, który odbył się 19 maja na placu apelowy jednostki przy ul. Saperskiej w Olsztynie, był okazją do podsumowania zrealizowanych już planów w sześcioletniej działalności brygady i wyróżnień żołnierzy, którzy pełnią służbę w 4 W-MBOT.

Najbardziej zasłużeni żołnierze otrzymali mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Apel poprzedziła uroczysta msza święta w Archidiecezjalnym Sanktuarium Bożej Opatrzności w Bartągu, w intencji żołnierzy i pracowników brygady. Miejsce nie było przypadkowe.

To właśnie przy kościele w Bartągu w 2018 roku odsłonięto tablicę upamiętniającą patrona brygady oraz żołnierzy 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Brygada podczas uroczystości otrzymała sztandar Samoobrony Wileńskiej por. Czesława Stankiewicza ps. „Komar”.

Taka była ostatnia wola kpt. Jerzego Widejko ps. „Jureczek”, żołnierza służącego w 3 Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej

– zaznaczył dowódca brygady.

Dzięki staraniom Pana gen. bryg. Mirosława Brysia, szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz rodziny patrona brygady Pana Macieja Fróga i Marii Fróg sztandar został przekazany dowódcy brygady.

 

UROCZYSTA GALA

18 maja, po raz pierwszy w historii brygady, w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, odbyła się uroczysta gala. Była okazją do podziękowań żołnierzom, pracownikom za pracę i służbę oraz instytucjom oraz jednostkom wojskowym za wsparcie.

Jako wojewoda warmińsko-mazurki, odpowiedzialny za bezpieczeństwo naszego rejonu jestem Wam ogromnie wdzięczny za Waszą postawę. Chcę żebyście przyjęli moje wyrazy najwyższego szacunku za pełnioną służbę

– podkreślił podczas gali Pan Artur Chojecki.

NASI TERYTORIALSI

Ponad 90% żołnierzy 4W-MBOT to żołnierze OT, z których 71% ma wykształcenie wyższe lub średnie, 86% z jest w wieku 18-45 lat, a 27% stanowią kobiety.

REKRUTACJA

Liczba kandydatów, którzy zadeklarowali chęć służby w szeregach 4 W-MBOT nieustannie rośnie.

Chętni do służby w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej mogą zgłaszać się do brygadowych REKRUTERÓW.

Chęć udziału w szkoleniu można również zgłaszać bezpośrednio w Wojskowych Centrach Rekrutacji.

Monika Jabłońska-Buder – Zespół prasowy 4W-MBOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *