czwartek, 25 lipca, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

Doskonała infrastruktura to doskonałe szkolenie!

Od 31 lipca do 5 sierpnia w Ełku odbywały się ćwiczenia kadetów z Centrum Edukacji Mundurowej i uczniów klas mundurowych z zaprzyjaźnionych zagranicznych placówek edukacyjnych. Na obiektach szkoleniowych m.in. 44 Batalionu Lekkiej Piechoty w Ełku trenowali kadeci z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii dając tym samym przykład doskonałej współpracy i dużej wartości jaką niesie za sobą wymiana międzynarodowych doświadczeń.

Organizatorem przedsięwzięcia było Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, zaś dużą część punktów szkoleniowych przygotowali żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej i 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Szkolenie kadetów charakteryzowało się wysoką jakością, która nie mogłaby mieć miejsca bez odpowiedniej infrastruktury.

Infrastruktura - Szkolenie - fot. WOT (2)
Infrastruktura – Szkolenie – fot. WOT (2)

Jak podkreśla ppłk Artur Tomaszewski – Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Giżycku:

Od niedawna wojsko przejęło z powrotem obiekt przy ul. Dolnej w Ełku. W mojej ocenie jest to doskonała lokalizacja ponieważ w Ełku znajduje się Centrum Edukacji Mundurowej, jest również 44 Batalion Lekkiej Piechoty. Zapewnia to wiele możliwości szkoleniowych począwszy od szkolenia z taktyki (…) Tylko wyobraźnia może nas ograniczać. 

O doskonałych warunkach szkoleniowych wspomniał również Szef Sztabu 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Infrastruktura - Szkolenie - fot. WOT (3)
Infrastruktura – Szkolenie – fot. WOT (3)

Jak nadmienił ppłk. Tomasz Pietruczuk:

Na obiekcie przy ul. Dolnej w Ełku na co dzień stacjonuje 44 Batalion Lekkiej Piechoty. Jest to obiekt doskonały i fantastyczny do przeprowadzenia różnego rodzaju ćwiczeń, zarówno doskonalących jak i podstawowych tak dla Wojsk Obrony Terytorialnej jak i innych rodzajów wojsk. Ćwiczą tutaj między innymi nasi sojusznicy z EFP Battle Group of Poland ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii (…) Niedawno dowódca 44 Batalionu Lekkiej Piechoty ppłk Paweł Supiński zorganizował tutaj również szkolenie podstawowe. Obiekt spełnił swoje zadania w 100 procentach. 
Infrastruktura - Szkolenie - fot. WOT (5)
Infrastruktura – Szkolenie – fot. WOT (5)

Dowódca 44 Batalionu Lekkiej Piechoty – ppłk Paweł Supiński dodaje:

Inne jednostki z Polski także chętnie korzystają z naszego obiektu (…) W przyszłości planowane są szkolenia SERE poziomu B dla żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będą też organizowane zaawansowane szkolenia z walki w mieście. Na podstawie współpracy podpisanej pomiędzy Centrum Edukacji Mundurowej i 4 Warmińsko-Mazurską Brygadą Obrony Terytorialnej organizujemy również szkolenia dla kadetów.

Samo szkolenie uczniów klas mundurowych zakończyło się dużym sukcesem. Kadeci nawiązali nowe znajomości, które mogą zaprocentować w przyszłości.

Infrastruktura - Szkolenie - fot. WOT (4)
Infrastruktura – Szkolenie – fot. WOT (4)

Ponadto była to doskonała okazja by podszlifować umiejętne posługiwanie się językiem angielskim.

Najważniejszą była jednak wymiana doświadczeń. Jak wspomina Rūdis Miķelsons uczeń łotewskiej szkoły Jaunsardze:

Byliśmy w wielu miejscach w Ełku takich jak jednostki wojskowe i place ćwiczebne. Myślę, że szkolenia z innymi narodami są bardzo ważne, ponieważ dzięki temu możemy zauważyć różnice w taktyce, manewrach, wyspecjalizowanych systemach broni i innych rzeczach takich jak te. Możemy zdobyć bardzo dużo doświadczenia od innych narodów i instruktorów. Jest to nasza możliwość i szansa by zabrać te doświadczenie do naszego kraju.

Przebieg szkolenia jak i widoczne zaangażowanie kadetów są najlepszą nagrodą dla organizatorów i instruktorów. Młodzieńczy zapał przypomina żołnierzom o tym jak ważny jest rozwój.

Następne ćwiczenia Baltic Gurad już za rok, tym razem w Estonii.

Tekst: Zespół Prasowy 4W-MBOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *