sobota, 15 czerwca, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

Bądźmy Gotowi! – Jesteśmy Gotowi!

Bądźmy Gotowi! – Jesteśmy Gotowi! Pod tym hasłem odbył się Ogólnopolski konkurs zorganizowany przez Fundację Gotowi.orgCelem konkursu było propagowanie wiedzy o tematyce związanej z ograniczaniem skutków katastrof, zachęcenia młodzieży do budowania odporności na sytuacje awaryjne, oraz promowanie działań zwiększających bezpieczeństwo obywateli.

Główną nagrodą był udział w 32-godzinnym szkoleniu: Pierwszy krok do SERE –  S jak Survival, którego instruktorami byli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Takie szkolenie miało miejsce na placu ćwiczeń taktycznych w Morągu.

W dniach 16-17.09.2022 żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeprowadzili szkolenie dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

Oprócz laureatów w szkoleniu udział bierze młodzież klas mundurowych, są to wyselekcjonowani młodzi ludzie, którzy zostali instruktorami Fundacji Gotowi.org. Po przeszkoleniu będą szkolić swoich rówieśników w szkole średniej w Środzie Wielkopolskiej

– komentuje Prezes Zarządu Agnieszka Zofia Kordalewska.

Zajęcia zostały zrealizowane w pięciu blokach szkoleniowych, podczas których młodzi ludzie mogli zdobyć wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne dotyczące m.in. udzielania pierwszej pomocy, samodzielnego zdobywania wody i żywności, sporządzania szkiców terenu, kamuflażu, tropienia i rozpoznawania śladów.

Zapoznali się ze sprzętem i bronią, będącą na wyposażaniu Morąskich Terytorialsów.

Zwieńczeniem wysiłku szkoleniowego była pyszna, wojskowa grochówka i kiełbaska z ogniska.

Zmęczone, ale uśmiechnięte twarze tych młodych ludzi zapewniają, że szkolenie zostanie na długo w ich pamięci i zdobyte umiejętności zaowocują w dalszym życiu.

 

szer. Sabina MAZUREK 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *