niedziela, 3 marca, 2024
Polityka

Bunt janczarów? Erdogan Wspaniały u władzy!

Gdyby nie kilka setek ofiar, to miałbym wrażenie, że od wczorajszej nocy, Turcy piszą scenariusz do nowego serialu XXI stulecie – Erdogan Wspaniały.

Serial Wspaniałe stulecie oglądałem dosyć pilnie. Kulisy życia Sulejmana Wspaniałego i jego najbliższych, rodziny i współrządzących, były… intrygujące. Serial miał dłużyzny ale nie takie, jak np. brazylijska telenowela W kamiennym kręgu.

Gdy filmowy Sulejman zakończył żywot, telewizja turecka postanowiła wycisnąć ze swojej historii, coś równie interesującego i nakręciła kontynuację, pod tytułem Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kosem, której ja już nie oglądam. Miałem zamiar podzielić się z Wami swoimi wrażeniami po zakończeniu emisji Wspaniałego stulecia ale nie było ku temu okazji 😉

Generalnie uważam, że takie seriale naprawdę warto oglądać. Gdy scenarzysta bardzo dużo czerpie z prawdziwej historii, to takie spędzanie czasu jest… pouczające. Ja naprawdę dużo o Turcji i Polsce dowiedziałem się, zainspirowany serialem. W ramach drążenia tematu i kontrwywiadu obywatelskiego, poczytałem to, co można znaleźć w internecie i odkryłem bardzo ciekawe fakty.

Serial nakręcony z dbałością o scenografię, z dobrym aktorstwem, opowiada o panowaniu Sulejmana Wspaniałego. Sulejman był dla Turcji, takim władcą, jak dla Polski… Kazimierz Wielki.

Dla panowania Sulejmana, bardzo ważne były stosunki z janczarami, którzy stanowili jego zbrojne ramię. W serialu, kilka razy dochodziło do… zgrzytów między władcą a żołnierzami, ale w ostatecznym rachunku, to sułtan był górą.

Wczoraj okazało się, że w Turcji znów mamy bunt janczarów! Od północy, gdy telewizje przerzuciły się z Nicei na Stambuł, pilnie śledzę wydarzenia, w tym europejsko-azjatyckim kraju. Tak jak napisałem we wstępie, mam wrażenie, że śledzę następny serial o władcach Turcji.

Tym razem w roli sułtana, został obsadzony prezydent Turcji Erdogan, a janczarów odgrywają żołnierze drugiej pod względem liczebności armii NATO. Tylko ten odcinek jest wyjątkowo… spartaczony.

Jako obiektywny obserwator stwierdzam, że scenarzysta „puczu” jest amatorem albo… takie miał zlecenie 😉 To nie pucz a… tragikomedia! Komedia, bo nikt na świecie tak puczu nie przeprowadza, a tragedia, bo giną także Bogu ducha winni ludzie!

Bunt janczarów? Współczuję narodowi tureckiemu, że obecnie rządzi nimi Erdogan, który dla wzmocnienia swojej władzy, posuwa się do… prowokacji. Sulejman Wspaniały poświęcał dla władzy najbliższych, ale o poddanych – Naród – dbał jak żaden inny władca na świecie!

2 komentarze do “Bunt janczarów? Erdogan Wspaniały u władzy!

    • Dziękuję! Jak zwykle, film przenosi nas w wirtualną rzeczywistość, a w Turcji… realna walka o władzę i trupy na ulicach ;( Pozdrawiam U2

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *