wtorek, 23 kwietnia, 2024
Życie Olsztyna

Grunwald 2016 zwycięski, także dla Policji!

Wielotysięczny tłum, masowy ruch pojazdów na lokalnych drogach, wypełnione parkingi, liczne stragany i setki rycerzy przygotowanych do walki – to wyzwanie z jakim w sobotę zmierzyli się policjanci. Funkcjonariusze czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników inscenizacji największej średniowiecznej bitwy na Polach Grunwaldu. Dzięki ich zaangażowaniu, współpracy z organizatorem i odpowiedzialnemu zachowaniu uczestników – obyło się bez większych trudności w ruchu drogowym, nie doszło do wypadku i nie odnotowano poważnych zdarzeń kryminalnych.

Największym wyzwaniem dla policjantów było sobotnie zabezpieczenie inscenizacji bitwy.

Tego dnia na Polach Grunwaldu i drogach na nie prowadzących, pracowało kilkudziesięciu policjantów – funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie przy wsparciu Oddziału Prewencji Policji z Olsztyna oraz jednostek policji z sąsiednich powiatów.

Policjanci po omówieniu na odprawie wszystkich zadań i planów, ruszyli do służby dbając o bezpieczeństwo oraz płynny dojazd i wyjazd z parkingów wszystkich uczestników inscenizacji.

Tego dnia najważniejsze dla policjantów było skuteczne zorganizowanie masowego ruchu pojazdów w niewielkiej miejscowości. Tak, by można było bez problemów do niej dotrzeć, a później bez przeszkód powrócić do domu.

Według organizatorów, w tym roku na pole bitwy przybyło około 65 tysięcy widzów. Większość dotarła prywatnymi samochodami, wypełniając nimi wyznaczone miejsca parkingowe.

Ze względu na tak dużą liczbę przyjezdnych, na drogach dojazdowych do pola bitwy miejscowo pojawiały się chwilowe utrudnienia. Jednak dzięki pracy policjantów, zatory były płynnie i systematycznie usuwane.

Co ważne, na drogach w rejonie Pól Grunwaldzkich nie doszło do żadnego wypadku.

Szczęśliwie skończyła się też przygoda dla 4 chłopców, którzy zagubili się w tłumie. Do policyjnego punku ustawionego w pobliży grunwaldzkiego pomnika, przyprowadzili ich uczestnicy inscenizacji.

Dzięki szybkiej reakcji funkcjonariuszy i napisanych na rękach numerów telefonów, już po kilku minutach dzieci bezpiecznie wróciły pod opiekę rodziców.

Policjanci przy współpracy z organizatorem inscenizacji regularnie informowali publiczność, że w przypadku takiej sytuacji po pomoc należy przyjść do wyznaczonego punktu.

W nocy jeszcze przed inscenizacją bitwy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzież z terenu obozowiska zbroi rycerskiej. Funkcjonariusze odzyskując zbroję zapewnili rycerzom wzięcie udziału w bitwie.

Straty zostały oszacowane na ponad 5.000 złotych. 53-latek i o 5 lat starszy jego towarzysz trafili do policyjnego aresztu. Innych poważniejszych zdarzeń kryminalnych funkcjonariusze nie odnotowali.

Policjanci podsumowując sobotnie wydarzenie podkreślają, że mimo tak dużej liczby osób – kierowców i pieszych – dobra współpraca z organizatorem, zmiany w organizacji ruchu, a także zachowanie uczestników inscenizacji, spowodowały, że impreza przebiegła w spokojnej atmosferze.

Zespół Prasowy KWP w Olsztynie

Ku Prawdzie:

Grunwald 2016 – znów odtrąbiono wielki sukces polskich oddziałów. Pokonani nie zgłosili ofiar.

Policja nie wszczęła żadnego śledztwa… brawo!

 

2 komentarze do “Grunwald 2016 zwycięski, także dla Policji!

    • Dziękuję! Garnizon warmińsko-mazurski ma wspaniałego logistyka! Wszystko załatwi… nawet nocniki z napisem “POLICE” 😉

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *