poniedziałek, 26 lutego, 2024
WojskoŻycie Olsztyna

International Sniper Mission 2018 – Sukces Terytorialsów

Terytorialsi znaleźli się wśród 5 najlepszych par snajperskich w Europie. Szeregowi: Paweł Jastrzębski z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Zacheusz Siedlecki 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, połączyli siły i wzięli udział w jednych z najtrudniejszych i najbardziej wymagających zawodów snajperskich w Europie – International Sniper Mission 2018.

Pokonali reprezentantów wojsk operacyjnych, specjalnych, zawodników zagranicznych oraz cywili. To kolejny sukces reprezentanta brygady obrony terytorialnej z Warmii i Mazur.

W zawodach brało udział 29 dwuosobowych ekip, z czego aż 20% nie ukończyło zawodów. Zawody odbyły się pod koniec października.

Oprócz strzelań na ekstremalne dystanse, zawody weryfikowały zdolność do skrytego przemieszczania się na wrogim terenie, orientację oraz marsze w dzień i w nocy.

Zawodnicy nie mogli korzystać z noktowizji czy termowizji. Teren zawodów jest stale patrolowany, a ekipa która zostanie wykryta, otrzymuje karę od organizatora.

Od czasu wstąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej marzyłem, by wystartować w tak prestiżowych zawodach jako WOT. W zawodach mogły wziąć udział tylko zespoły dwuosobowe. Z pomocą przyszedł mi przyjaciel, który trzy tygodnie temu złożył wojskową przysięgę w 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Razem stworzyliśmy zgraną drużynę.

– podkreśla szer. Paweł Jastrzębski z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Trasa zawodów to ok. 50 km do pokonania pomiędzy dziesięcioma punktami, w których zawodnicy wykonują określone zadania.

W tym roku były to m.in.: symulowany strzał z helikoptera w zawisie – nieudany skok – czyli konieczność likwidacji celów na dużym dystansie wisząc jednocześnie w spadochronowej uprzęży, likwidacja celów nocą, czy przy rannej ręce dominującej, a także medycyna pola walki.

Do tego brak snu, nieustanny wysiłek fizyczny i stres połączone z testami wiedzy i pamięci to dla skrajnie wyczerpanego organizmu często nadludzki wysiłek

– dodaje szer. Zacheusz Siedlecki z 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Zawody International Sniper Mission od lat cieszą się sławą jednych z najtrudniejszych tego typu. Samo ich ukończenie daje satysfakcję i szacunek w gronie strzelców wyborowych i snajperów służb mundurowych i cywilnych.

Snajperzy reprezentujący WOT zdobyli 924 pkt. i dosłownie otarli się o srebro. Poziom czołówki zawodników był tak wyrównany, że do pary zajmującej II miejsce zabrakło strzelcom zaledwie 7 punktów.

Monika Jabłońska-Buder – Rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *