poniedziałek, 26 lutego, 2024
InformacjeRozmowy o OjczyźnieŻołnierze NiezłomniŻycie Olsztyna

Jak uczyć o polskich bohaterach – Żołnierzach Wyklętych? Jacek Pawłowicz

Dwa lata temu w IPN, w cyklu „Przystanek Historia” odbył się panel dyskusyjny na temat… Żołnierzy Wyklętych. Wypowiedzi wszystkich panelistów były ciekawe i pouczające! Przez 2 lata całą relację wyświetlono tylko ponad 10 tysięcy raz. Jak na temat i „kontrowersje” z nim związane, to ilość wyświetleń – moim zdaniem – jest mizerna, dlatego rozpowszechniam materiał IPN w formie krótkich filmików, bo jest tego wart! Uczcie się ludzie historii… Ku Prawdzie!

Jednym z dyskutantów był Jacek Pawłowicz – Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które się mieści w Warszawie na ulicy Rakowieckiej:

 

Rakowiecka jest miejscem wyjątkowym. Do nas przychodzi bardzo dużo młodzieży. Bardzo dużo klas szkolnych.

Kiedy wchodzą na teren Muzeum, to są w dużej części takie… rozbrykane źrebaki. 

Kiedy przejdą całą trasę, którą udostępniamy w tej chwili na terenie Muzeum, kiedy wejdą do karceru, kiedy wejdą do Tunelu Śmierci, kiedy wejdą do celi rotmistrza Pileckiego… to wychodzą całkiem inni ludzie.

Oni są już po lekcji, gdzie dotknęli świętości…

Dzieci są – jeśli chodzi o wiedzę o Żołnierzach Wyklętych – sterylni! Absolutnie! Po prostu szkoła nie uczy tego zakresu historii.

Nie ma jasnej polityki edukacyjnej, jeśli chodzi o historię powojenną. Jakbyśmy to nie nazwali:

Antykomunistyczne Powstanie, Żołnierze Niezłomni, Żołnierze Wyklęci,

wszystkie te nazwy są właściwe, ale nie ma jasnej polityki edukacyjnej na ten temat! To dopiero IPN to wypracowuje w dużych bólach. 

Przed nami jest nie tylko ustalenie ilości ofiar, ale w ogóle przygotowanie poważnego zadania edukacyjnego, narodowego zadania edukacyjnego:

Jak uczyć o polskich bohaterach?

 

Jacek Pawłowicz – całość wypowiedź do obejrzenia:

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *