Tylko te listy po nich pozostały…

Tylko te listy po nich pozostały – tak zatytułowana jest publikacja korespondencji Eugeniii Władysława Simpsonów, zesłańców na Syberię w 1940 roku. W Radiu Olsztyn odbyła się promocja nagranego w tej rozgłośni audiobooka.

To poruszające świadectwo czasu i wielkiej ludzkiej miłości. Niezwykła książka i audiobook, prezentują losy rodziny Simsonów.

Publikacja zawiera 26 listów przesyłanych do rodziny przez Eugenię i Władysława Simsonów, wywiezionych przez Sowietów w 1940 roku z Białowieży do posiołka Gramotucha w obwodzie nowosybirskim.

Autorka listów Eugenia Simson zmarła na zesłaniu w pierwszych dniach lutego 1941 roku. Tuż po urodzeniu syna Eugeniusza, który udostępnił korespondencję do publikacji.

Pomimo tragicznego, ciężkiego losu, jakiego doświadczyła, są one pełne młodzieńczego optymizmu i nadziei na odmianę losu.

Bije z nich świadomość, że użalanie się nad własną dolą może tylko pogłębić tęsknotę za rodzicami, bratem i siostrą, innymi krewnymi i znajomymi pozostawionymi w Polsce, i grozić utratą zdrowia.

Co ciekawe, przebija z nich zainteresowanie wydarzeniami nie tylko dnia codziennego, ale również tego, co rozgrywa się na scenie politycznej, a co może zaowocować jak najszybszym powrotem do Ojczyzny.

Gośćmi Ewy Zdrojkowskiej byli dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Barbara Bojaryn-Kazberuk, dr Waldemar Wilczewski – naczelnik oddziałowego biura edukacji narodowej IPN w Białymstoku, oraz dr Waldemar Brenda – naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie.

Tekst Radio Olsztyn

 

Ku Prawdzie: I ja tam byłem… kawę piłem i ciastka jadłem. Olsztyniacy żałujcie, że nie ruszyliście 4 liter z foteli, i nie przyszliście na to super ciekawe spotkanie. W nagrodę za aktywność, każdy uczestnik spotkania otrzymał egzemplarz – ja dwa – audiobooka wydanego przez IPN i Radio Olsztyn. Dziękuję! Tylko te listy po nich pozostały…  filmowy zapis spotkania Ku Prawdzie. Polecam.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *