poniedziałek, 20 maja, 2024
KsiążkaŻycie Olsztyna

Tylko te listy po nich pozostały…

Tylko te listy po nich pozostały – tak zatytułowana jest publikacja korespondencji Eugeniii Władysława Simpsonów, zesłańców na Syberię w 1940 roku. W Radiu Olsztyn odbyła się promocja nagranego w tej rozgłośni audiobooka.

To poruszające świadectwo czasu i wielkiej ludzkiej miłości. Niezwykła książka i audiobook, prezentują losy rodziny Simsonów.

Publikacja zawiera 26 listów przesyłanych do rodziny przez Eugenię i Władysława Simsonów, wywiezionych przez Sowietów w 1940 roku z Białowieży do posiołka Gramotucha w obwodzie nowosybirskim.

Autorka listów Eugenia Simson zmarła na zesłaniu w pierwszych dniach lutego 1941 roku. Tuż po urodzeniu syna Eugeniusza, który udostępnił korespondencję do publikacji.

Pomimo tragicznego, ciężkiego losu, jakiego doświadczyła, są one pełne młodzieńczego optymizmu i nadziei na odmianę losu.

Bije z nich świadomość, że użalanie się nad własną dolą może tylko pogłębić tęsknotę za rodzicami, bratem i siostrą, innymi krewnymi i znajomymi pozostawionymi w Polsce, i grozić utratą zdrowia.

Co ciekawe, przebija z nich zainteresowanie wydarzeniami nie tylko dnia codziennego, ale również tego, co rozgrywa się na scenie politycznej, a co może zaowocować jak najszybszym powrotem do Ojczyzny.

Gośćmi Ewy Zdrojkowskiej byli dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Barbara Bojaryn-Kazberuk, dr Waldemar Wilczewski – naczelnik oddziałowego biura edukacji narodowej IPN w Białymstoku, oraz dr Waldemar Brenda – naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie.

Tekst Radio Olsztyn

 

Ku Prawdzie: I ja tam byłem… kawę piłem i ciastka jadłem. Olsztyniacy żałujcie, że nie ruszyliście 4 liter z foteli, i nie przyszliście na to super ciekawe spotkanie. W nagrodę za aktywność, każdy uczestnik spotkania otrzymał egzemplarz – ja dwa – audiobooka wydanego przez IPN i Radio Olsztyn. Dziękuję! Tylko te listy po nich pozostały…  filmowy zapis spotkania Ku Prawdzie. Polecam.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *