niedziela, 21 lipca, 2024
Jaka jest Twoja prawda?Książka

Krzysztof Witkowski o Biblii Gutenberga, Janie Pawle II-gim i Muzeum monet i medali

Krzysztof Witkowski to donator, twórca i dyrektor Muzeum monet i medali Jana Pawła II w Częstochowie. 24 lutego 2019 roku pojawił się w Muzeum Nowoczesności w ramach VI Dni Seweryna Pieniężnego, by mieszkańcom Olsztyna opowiedzieć o swoim… dziecku.

Krzysztof Witkowski opowiadał o funkcjonowaniu Muzeum monet i medali JPII, o ludziach je zwiedzających z taką swadą, że już po kilku minutach spotkania wiedziałem, że Muzeum…  to życiowa pasja częstochowskiego przedsiębiorcy.

Tym razem nie zadałem bohaterowi spotkania swojego firmowego pytania, ale gdy tylko usłyszałem historię jednego z eksponatów jakim dysponuje Muzeum…, wiedziałem, że to jest materiał na film zatytułowany:

Krzysztofie, jaka jest Twoja prawda o reprincie Biblii Gutenberga?

W roku 2002 do Pelplina, zostali zaproszeni Japończycy z Uniwersytetu w Kio, bo na 25-lecie pontyfikatu chciano Ojcu Świętemu przekazać wierny reprint Biblii Gutenberga z 1453 roku.

Oryginał się mieści w Pelplinie…

I dalej poleciało jak z płatka.  W ciągu 3 minut Krzysztof Witkowski opowiedział – moim zdaniem – bardzo ciekawą historię powstawania reprintu Biblii Gutenberga z Pelplina.

Muzeum monet i medali Jana Pawła II w Częstochowie posiada egzemplarz nr 5 reprintu Biblii Gutenberga z Pelplina, z wykonanych 198 egzemplarzy, tak jak za czasów Gutenberga.

Reprint z numerem 1 wręczono Janowi Pawłowi II na 25-lecie pontyfikatu.

Zapraszam do obejrzenia poniższego filmiku. Naprawdę warto!

 

Jan Paweł II przytulił wszystkich ośmiuset trędowatych

W muzeum najcenniejsi są ludzie, którzy tam przychodzą!

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *