niedziela, 3 grudnia, 2023
KulturaMuzyka

Wariacje histeryczne – Jarek Kordaczuk w Muzeum Nowoczesności

23 listopada uczestniczyłem w spotkaniu z Marią Peszek w Amfiteatrze im. Czesława Niemena, by następnie szybko przemieścić się do Muzeum Nowoczesności. O 20:00 rozpoczynały się Wariacje histeryczne mojego kolegi z Orlika, olsztyńskiego kompozytora Jarka Kordaczuka.

Wariacje histeryczne to spektakl na głos, zespół wokalno-kinetyczny i elektronikę. Muzykę skomponował i opracował wszystkie śpiewane teksty Jarek Kordaczuk.

Na całe Wariacje histeryczne złożyło się siedem kompozycji: Telimena i mrówki – wg. Adama Mickiewicza, Czekając na karę – wg Fiodora Dostojewskiego, Histeria zanalizowana – wg Sigmunda Freuda, Przyjaciółka – wg Markiza de Sade, O królu Popielu – wg legendy kujawskiej, Pytania – wg Williama Shakespeare’a, i Martwica – wg. Mikołaja Gogola.

Trzeba przyznać, że autorzy tekstów to… czołówka literatury. Brawo Jarku za odwagę by ingerować w teksty mistrzów pióra.

Jarek Kordaczuk grał na… monoctonie! Za diabła nie zgadłbym, co to za instrument?! Ale zobaczyłem i teraz już wierzę, że na czymś takim można grać 😉

Jarkowi towarzyszyła grupa wokalno-kinetyczna w składzie: Ada Zmudzińska – sopran, Natalia Świniarska – mezzosopran, Adam Barstkiewicz – tenor i Bartosz Ślozowski – baryton.

Pierwsze… chciałem napisać skrzypce… a tak naprawdę pierwszy wokal – w 99 % – w tym spektaklu przypadł Basi Raduszkiewicz.

Tyle, co się znam na muzyce, to mogę stwierdzić, że Basia Raduszkiewicz doskonale poradziła z tekstami wielkich mistrzów. Szkoda tylko, że jednak akustyka sali w Muzeum Nowoczesności… pozostawia wiele do życzenia.

Nad całością choreografii… sensorycznej – ki diabeł? Filmik wyjaśnia wszystko – pieczę miała Izabela Kościesza.

Generalnie… Wariacje histeryczne Jarka Kordaczuka to rzeczywiście… wariacja dla ucha i oczu. Coś, z czym przeciętny słuchacz muzyki puszczanej w radiu i nawet bywalec sal koncertowych, nie ma – tak naprawdę – styczności. Dziękuję kolego Jarku!

1. Telimena i mrówki

2. Czekając na karę

3. Histeria zanalizowana

4. Przyjaciółka

5. O królu Popielu

6. Pytania

7. Martwica

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *