Wariacje histeryczne – Jarek Kordaczuk w Muzeum Nowoczesności
23 listopada uczestniczyłem w spotkaniu z Marią Peszek w Amfiteatrze im. Czesława Niemena, by następnie szybko przemieścić się do Muzeum Nowoczesności. O 20:00 rozpoczynały się Wariacje histeryczne mojego kolegi z Orlika, olsztyńskiego kompozytora Jarka Kordaczuka.
Wariacje histeryczne to spektakl na głos, zespół wokalno-kinetyczny i elektronikę. Muzykę skomponował i opracował wszystkie śpiewane teksty Jarek Kordaczuk.
Na całe Wariacje histeryczne złożyło się siedem kompozycji: Telimena i mrówki – wg. Adama Mickiewicza, Czekając na karę – wg Fiodora Dostojewskiego, Histeria zanalizowana – wg Sigmunda Freuda, Przyjaciółka – wg Markiza de Sade, O królu Popielu – wg legendy kujawskiej, Pytania – wg Williama Shakespeare’a, i Martwica – wg. Mikołaja Gogola.
Trzeba przyznać, że autorzy tekstów to… czołówka literatury. Brawo Jarku za odwagę by ingerować w teksty mistrzów pióra.
Jarek Kordaczuk grał na… monoctonie! Za diabła nie zgadłbym, co to za instrument?! Ale zobaczyłem i teraz już wierzę, że na czymś takim można grać 😉
Jarkowi towarzyszyła grupa wokalno-kinetyczna w składzie: Ada Zmudzińska – sopran, Natalia Świniarska – mezzosopran, Adam Barstkiewicz – tenor i Bartosz Ślozowski – baryton.
Pierwsze… chciałem napisać skrzypce… a tak naprawdę pierwszy wokal – w 99 % – w tym spektaklu przypadł Basi Raduszkiewicz.
Tyle, co się znam na muzyce, to mogę stwierdzić, że Basia Raduszkiewicz doskonale poradziła z tekstami wielkich mistrzów. Szkoda tylko, że jednak akustyka sali w Muzeum Nowoczesności… pozostawia wiele do życzenia.
Nad całością choreografii… sensorycznej – ki diabeł? Filmik wyjaśnia wszystko – pieczę miała Izabela Kościesza.
Generalnie… Wariacje histeryczne Jarka Kordaczuka to rzeczywiście… wariacja dla ucha i oczu. Coś, z czym przeciętny słuchacz muzyki puszczanej w radiu i nawet bywalec sal koncertowych, nie ma – tak naprawdę – styczności. Dziękuję kolego Jarku!
1. Telimena i mrówki
2. Czekając na karę
3. Histeria zanalizowana
4. Przyjaciółka
5. O królu Popielu
6. Pytania
7. Martwica