poniedziałek, 26 lutego, 2024
InformacjeŻycie Olsztyna

Piotr Grzymowicz: Podjąłem trudną decyzję o odłowieniu i uśmierceniu dzików!

5 listopada 2019 roku opublikowałem artykuł: Dziki żerują i degradują olsztyński Park Centralny! W tym tekście zarzuciłem włodarzowi naszego miasta i jego świcie, że… śpią. Dzisiaj otwieram swoją stronę na Ryjbooku i doznaję… stuporu 😉 Pan Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zareagował na artykuł Stanisława Olsztyna! Nareszcie!

Szanowny Panie.

W nawiązaniu do zgłoszonego przez Pana problemu informuję, że dziki bytujące na obszarze Olsztyna stanowią ogromny problem dla wszystkich mieszkańców ale również dla władz i służb naszego miasta.

Problem ten spotęgował się w momencie wystąpienia na terenach naszego kraju choroby pod nazwą Afrykański Pomór Świń (ASF) a w ślad za tym, wydania przez Ministra Środowiska zakazu jakiegokolwiek odławiania i wywożenia dzików w odległe rejony, z których dziki nie wracałyby już do Olsztyna.

Na dodatek, Miasto Olsztyn nie jest objęte obwodem łowieckim, stąd w naszym lesie nie może być prowadzona gospodarka łowiecka i tym samym polowania.

W tej złożonej i trudnej pod względem prawnym sytuacji robimy wszystko, aby mieszkańcy Olsztyna czuli się bezpiecznie.

Trzykrotnie występowaliśmy do Ministra Środowiska z prośbą o umożliwienie odławiania i wywożenia dzików do wyznaczonego obwodu łowieckiego lub ośrodka hodowli zwierzyny. Niestety, uzyskaliśmy odpowiedź negatywną.

W związku z tym, podjąłem trudną decyzję o konieczności ograniczania populacji tych zwierząt bytujących w granicach miasta, poprzez ich odłowienie i uśmiercenie.

Nie jest to akcja, która przyniesie natychmiastową poprawę sytuacji, niemniej robimy wszystko zgodnie z prawem i w granicach prawa.

Teren Parku Centralnego oczywiście będzie uwzględniany w prowadzonych działaniach w tym zakresie.

Gorąco zachęcam, o każdym tego typu przypadku, informować Dyżurnego Miasta (89 522-81-12; 603 777 858) lub Straż Miejską (986), które to służby zobligowane zostały do udzielania pomocy i interweniowania zgodnie z możliwościami i posiadanymi kompetencjami.

Serdecznie pozdrawiam.

Piotr Grzymowicz

Ku Prawdzie:

5 lat czekałem i wreszcie się doczekałem!

Już ponad 5 lat piszę o życiu w Olsztynie i o różnych poczynaniach naszych włodarzy, i wreszcie doczekałem się prawidłowej reakcji Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.

Dziękuję Panie Prezydencie i proszę o dalszą współpracę na niwie poprawy warunków bytowych i bezpieczeństwa mieszkańców Olsztyna. 

Może doczekam się także na reakcję Pana po moim artykule: Syf w Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie?

Czy nie warto ruszyć Prokuraturę, aby przeprowadziła śledztwo:

Kto i dlaczego od lat naraża na utratę zdrowia mieszkańców Olsztyna odwiedzających ten obiekt i osoby w nim pracujące?

Czy wizerunek Olsztyna leży także na Pana sercu?

Jakie wrażenia z Olsztyna wywiezie turysta, który tam trafi?

Pytania retoryczne 😉

Pozdrawiam.

Dziki w olsztyńskim Parku Centralnym

Syf w KMP Olsztyn

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *