sobota, 18 maja, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

Terytorialsi obchodzą Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę Bitwy Warszawskiej 1920 r. jest wyrazem hołdu dla całej tradycji i dorobku polskiego oręża. Kieruje nasze myśli ku obrońcom Ojczyzny, bohaterom pól bitewnych, niezłomnym wojownikom o „wolność naszą i waszą”.

Dnia 12 sierpnia odbyła się na Placu Apelowym przy ul. Saperskiej 1 w Olsztynie uroczysta zbiórka z okazji Święta Wojska Polskiego, na której żołnierze zawodowi, żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową z batalionów w Giżycku, Morągu, Braniewie, Olsztynie i Ełku oraz pracownicy wojska zostali wyróżnieni przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Obrony Narodowej, Dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Dowódcę 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Odczytane zostały postanowienia, decyzję i rozkazy o wyróżnieniach za profesjonalną, rzetelną służbę i pracę oraz mianowaniach na wyższe stopnie wojskowe.

Zbiórka była szczególna dla Brygady, ponieważ po raz pierwszy zostały wręczone odznaki pamiątkowe 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, od teraz już zawsze będące formą wyróżnienia żołnierza.

Wręczone zostały też Medale za Zasługi dla Obronności Kraju, Medale Siły Zbrojne w Służbie Ojczyźnie, Kordzik Honorowy Sił Zbrojnych RP, Odznaki Honorowe Wojsk Lądowych, Tytuł honorowy „Zasłużony Żołnierz RP” II i III stopnia, Pismem pochwalnym ze zdjęciem na tle sztandaru.

Terytorialsi Święto Wojska Polskiego będą obchodzić wychodząc w swoje stałe rejony odpowiedzialności.

Przedstawiając swój sprzęt wojskowy, wystawiając punkty rekrutacyjne, tworząc animacje dla dzieci i młodzieży, a również zawody sportowe. Będą obecni podczas:

13.08.2021r.

Wojewódzkich Obchodów Święta Wojska Polskiego w Węgorzewie,

14.08.2021r.

Letni Bieg Pamięci Żołnierzy Wojska Polskiego w Durągu oraz Piknik Wojskowy w Braniewie

15.08.2021r.

Piknik Wojskowy w Gołdapi, Pieniężnie, Bartągu, Nidzicy, Mrągowie, Ełku, Bartągu. Obchodów Święta Wydminy oraz Biegu „Tropem Wilczym” na stadionie leśnym w Olsztynie.

W Bartągu o godzinie 10:00 odbędzie się msza święta, o godzinie 11:00 uroczystość przy obelisku poświęconemu żołnierzom 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i ich Dowódcy ppłk. Gracjanowi Klaudiuszowi Frógowi ps. “Szczerbiec” gdzie wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną z Bartąga zostanie po raz pierwszy podniesiona flaga państwowa na maszt, który został zasponsorowany przez społeczność Warmii i Mazur.

Na terenie przedszkola zostanie zaprezentowany sprzęt wojskowy. Obecni będą rekruterzy, którzy przedstawią walory pełnienia służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Nie zabraknie również tradycyjnej żołnierskiej grochówki i atrakcji dla dzieci. W konkurencjach sportowych zaprezentują się strażacy OSP Bartąg oraz żołnierze 4W-MBOT.

Na specjalnie przygotowanym przez strażaków torze przeszkód, każdy będzie mógł spróbować swoich sił. Udział w wydarzeniach to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu, a jednocześnie okazja, aby zgłębić swoją wiedzę na temat wojska.

Serdecznie Zapraszamy!

Paulina Kucińska

Rzecznik Prasowy 4. W-M BOT

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *