wtorek, 19 marca, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Wojska Obrony Terytorialnej obchodzą swoje Święto w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, które utworzone zostało 27 września 1939 roku. By godnie uczcić 82. rocznicę tego wydarzenia, żołnierze 43 batalionu lekkiej piechoty, wchodzącego w skład 4W-MBOT, posprzątali mogiły, zapalili znicze i wymienili na nowe, biało-czerwone wstęgi na grobach Tych, którzy w naszej historii zapisali się złotymi zgłoskami.

Nie na każdym z pomników widniała informacja, kim była pochowana tu osoba, że walczyła w szeregach Armii Krajowej, brała udział w Powstaniu Warszawskim, dlatego już w poprzednich latach żołnierze Zespołu ds. Kombatantów 4W-MBOT utworzyli listę osób pochowanych na nekropoliach Warmii i Mazur, która jest sukcesywnie modyfikowana i uzupełniana.

Te mogiły zostały oznaczone biało-czerwonymi wstęgami.

W ten sposób każdy odwiedzający cmentarze, może zapalić symboliczny znicz Bohaterom, dzięki którym żyjemy w Wolnej i Niepodległej Polsce.

Łącznie na terenie Elbląga, Lidzbarka Warmińskiego, Braniewa i Bartoszyc żołnierze uporządkowali i oznaczyli flagową wstęgą ponad sto mogił żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

 

Rocznica powstania

 

W nocy z 26 na 27 września 1939 r., w oblężonej Warszawie, powołano do życia Służbę Zwycięstwu Polski.

Zadaniem tej konspiracyjnej organizacji wojskowej była walka z okupantem.

Dwa miesiące później przekształcono ją w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową.

Wraz z rządem na uchodźstwie tworzyły one Polskie Państwo Podziemne, którego pierwowzorem była organizacja państwa podziemnego z czasów powstania styczniowego.

Pod koniec 1944 r. Armia Krajowa liczyła niemal 400 tysięcy żołnierzy.

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego został ustanowiony uchwałą Sejmu RP z dnia 11 września 1998 r.

Wyrażała ona szczególną wdzięczność i szacunek twórcom, ofiarnym działaczom podziemnych struktur Państwa Polskiego, a także tym wszystkim, którzy w wyjątkowo trudnych warunkach, z narażeniem własnego życia walczyli o niepodległość Ojczyzny.

 

ppor. Anna Szczepańska

Przewodnicząca Zespołu ds. Kombatantów 4. WMBOT

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *