Friday, December 6, 2024
KsiążkaKultura

Tajemnice podróży przez kontynenty – Maria Giedz

Tajemnice podróży przez kontynenty – tak zatytułowane było spotkanie 23 lutego w olsztyńskiej Książnicy Polskiej, w ramach VI Dni Seweryna Pieniężnego, z dziennikarką i podróżniczką Marią Giedz.

Robert Lesiński – dziennikarz Radia Olsztyn – prowadzący to spotkanie rozpoczął od takiej dygresji:

Przyjrzałem się pani dziennikarsko – podróżniczej biografii i tak się zastanawiam: czy wybieramy wersję skróconą, czy wersję rozszerzoną?  Jeżeli wersja skrócona to zapytał bym: gdzie pani jeszcze nie było?

Maria Giedz przyznała, że rzeczywiście w kilku miejscach na Świecie i w Polsce jeszcze nie była. Jednak spotkanie poświęciła miejscom, które zwiedzała, ale które nie są powszechnie znane.

Maria Giedz jeździ tam, gdzie zazwyczaj typowy turysta raczej się nie wybiera. Był ktoś z Was w Ladakhu?

Ja się przyznaję, że do dnia spotkania z Marią Giedz, nawet nie bardzo kojarzyłem, gdzie ten Ladakh umieścić na mapie!

Szczególnie dużo było o Kurdach.  Dr Maria Giedz jest specjalistką od tego rejonu Świata.

O czym opowiadała Maria Giedz?

Tu przytoczę tylko kilka tytułów artykułów Marii Giedz, które ukazały się w miesięczniku Poznaj Świat:

Zanim ochrzczono Rzym, Ucieczka ludów, Kurd wstaje z kolan, Kurdystan – Raj w piekle, Od fiesty do fiesty, Corpus Christi w Cuzco, Sitguna, dawna stolica Szwecji, Ginące miasto Hasankeyf

– i chyba wszystko jasne, jeśli chodzi o miejsca, w których bywała Maria Giedz.

O Polsce szerzej nieznanej też było, a to przede wszystkim dlatego, że Maria Gietz jest autorką niedawno wydanego przewodnika: Pomorze mniej znane.

Ponad 100 miejscowości i 122 trasy na weekendowe lub dłuższe podróże po Pomorzu! Podział na pięć rozdziałów: Trójmiasto, Kaszuby, Kociewie, Żuławy i Mierzeja Wiślana, Powiśle. Przyjemna lektura i szybka nawigacja po interesujących miejscach. Przy każdej trasie czytelne ikony informujące o najważniejszych atrakcjach i praktyczne wskazówki na temat dojazdu. Pomorze śladami polskiej historii, kultury i tradycji. Na gotyckim szlaku Krzyżaków i joannitów. Od „krainy w kratę” po „bursztynowe wybrzeże”. Śladami kaszubskich stolemów, pomorskich Madonn, mennonitów i Gotów. Wyjątkowa przyroda, tajemnicze zamki, dwory i pałace. Najpiękniejsze latarnie morskie i najważniejsze sanktuaria – z opisu wydawcy.

Całe – blisko dwugodzinne – spotkanie z Marią Giedz było… bardzo interesujące. Szkoda tylko, że olsztyniaków, których zainteresowało spotkanie z podróżniczką, można było policzyć na palcach… jednej ręki! Żenada 😆

Polecam obejrzenie filmowego zapisu tego spotkania. Jednocześnie dziękuję Marii Giedz za udostępnienie zdjęć z prezentacji, które dołączyłem do filmu.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *