środa, 6 grudnia, 2023
InformacjeKulturaMuzyka

Utopian Land wygrywa Eurowizję 2016! Ku Prawdzie obstawia!

Polskie preselekcje na piosenkę – reprezentantkę naszego kraju na tegoroczną Eurowizję, wygrał utwór Color of Your Life w wykonaniu Michała Szpaka.

Nie miałem faworyta na polskiego reprezentanta. Czekałem na werdykt z przekonaniem, że wygra ten, który ma najbardziej prężnie działające fankluby. Od czasu, gdy takie konkursy są rozstrzygane poprzez esemesy, nie ma znaczenia jaki utwór wykonuje artysta, a decyduje mobilizacja fanów.

Zerkając na listę tych, co wystartowali, typowałem na zwycięzcę polskich eliminacji Margaret i Edytę Górniak. Wiedziałem, że obie artystki mają wielu wiernych fanów. Okazało się, że jednak nie byłem na bieżąco w temacie! Jak mi później wyjaśniła córka, Michał Szpak w ostatnim okresie dorobił się potężnego grona nastoletnich wielbicielek. Ceniony jest za oryginalność, pracowitość i bardzo dobry głos. No i oczywiście za… urodę.

Przesłuchałem wszystkie – prawie 40 – piosenek, które startują w tegorocznej Eurowizji. Mogę stwierdzić, że jest kilkanaście na bardzo dobrym poziomie. Do nich zaliczam także polską piosenkę, ale jest ona na tyle uniwersalna i angielska, że w sumie niczym się nie wyróżnia. Tylko mobilizacja Polonii, może przesunąć Michała Szpaka do pierwszej dziesiątki. Zajęcie miejsca na pudle uznam za… cud 😉

Typowałbym ją na zwycięzcę, gdyby była prezentowana na Eurowizji przed 2014 rokiem, tj. przed zwycięstwem Rise Like a Phoenix w wykonaniu Tomasha Neuwirtha.

Moim zdaniem Eurowizję 2016 wygra utwór Utopian Land, wykonywany przez zespół Argo a reprezentujący Grecję. Melodia i słowa refrenu są na tyle proste i chwytliwe, że już po jednym przesłuchaniu, coś tam w pamięci zostaje. W tym utworze słyszę Ferytail Alexandra Rybaka i Wild Dances Rusłany, ale całość jest na tyle oryginalna i grecka, że powinna być zauważona w masie festiwalowych, bezpłciowych piosenek. Będę ogromnie zdziwiony przegraną Utopian Land, tak jak zdziwiła mnie przegrana Cleo z Conchitą!

Utopian Land wygra tegoroczną Eurowizję, bo to przebojowy, festiwalowy utwór i najważniejsze, że reprezentuje europejską Grecję – krainę, do której podąża wielu uchodźców mających za cel podróży Utopian Land! To się Grecji należy!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *