Antoni Żubryd był krnąbrnym i niesfornym dzieckiem! Janusz Niemiec

29 maja 2017 r. na zaproszenie środowisk patriotycznych – do Olsztynka – przyjechał Janusz Niemiec, by w Gimnazjum Katolickim dać lekcję historii  „na żywo”. Janusz Niemiec jest synem Janiny i Antoniego Żubrydów – żołnierzy wyklętych – a sam stał się – za przyczyną ich partyzanckiej walki – najmłodszym więźniem politycznym w Polsce, po zakończeniu II wojny światowej. 

Ku Prawdzie: Januszu, jaka jest Twoja prawda o rodzicach – żołnierzach wyklętych?

Janusz Niemiec: Nazywam się Janusz Niemiec, ale jestem biologicznym synem majora Antoniego Żubryda, który był dowódcą największego oddziału partyzantki antykomunistycznej na terenie Podkarpacia. Działał w strukturach Narodowych Sił Zbrojnych… Antoni Żubryd urodził się w 1918 roku w Sanoku. Stamtąd pochodzi cała nasza rodzina. Antoni Żubryd był niesfornym, krnąbrnym dzieckiem, i w wieku 15 lat rodzice wysłali go do Podoficerskiej Szkoły Piechoty dla Małoletnich w Śremie pod Poznaniem. Kończy  szkołę w 1936 roku, i dostaje przydział do 40 Pułku Piechoty „Dzieci Lwowskich”. 

Historia ojca jest bardzo ciekawa. Bardzo skomplikowana. Bardzo tragiczna. Działalność jako partyzant antykomunistycznego podziemia rozpoczął w roku 1945, tworząc olbrzymi oddział Narodowych Sił Zbrojnych, który liczył w sumie 260 żołnierzy. Razem z moją mamą opuszcza Sanok i rozpoczyna działalność partyzancką, która trwa do tragicznego dnia. 24 października 1946 roku  w tym dniu zostaje brutalnie zamordowany przez agenta Urzędu Bezpieczeństwa o nazwisku Jerzy Woleń… Chodzę z podniesionym czołem. Wiem, że ojciec był bardzo szanowany we wszystkich powiatach, tam gdzie działał. 

Moja historia jest ściśle związana z historią rodziców. Moje pierwsze aresztowanie nastąpiło w wieku 4 lat, kiedy ojciec opuścił Sanok, tworząc oddział partyzancki. Po roku UB aresztowało mnie po raz wtóry, przetrzymując na zamku w Rzeszowie, przez pół roku, do momentu śmierci rodziców.

Antoni Żubryd wraz z żoną Janiną, zostali zamordowani w podstępny sposób przez agenta UB. Syn – Janusz Niemiec – nadal poszukuje miejsca pochówku ciał rodziców. Historię rodziny Żubrydów, możecie poznać na filmach: Historia Antoniego Żubryda Cz. I i Cz. II

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *