środa, 17 kwietnia, 2024
InformacjeKulturaŻycie Olsztyna

Andrzej Cieślak informuje o spotkaniu dziennikarzy i literatów w Dobrym Mieście

Andrzej Cieślak – Prezes Oddziału Związku Literatów Polskich w Olsztynie:

Miło mi poinformować, że 1. września tego roku – pomimo pandemii – dwie organizacje twórcze: Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej i Związek Literatów Polskich, Oddziały w Olsztynie, spotkały się w Dobrym Mieście. 

Spotkanie integracyjne było okraszone bardzo bogatym programem. Zwiedzaliśmy Basztę w Dobrym Mieście, Muzeum dobromiejskie, po którym oprowadzał nas Zygmunt Suchanek

To spotkanie przyniosło korzyści obu stronom. Okazało się, że wszyscy jesteśmy zainteresowani współpracą.

To spotkanie integracyjne miało także na celu poinformowanie opinii publicznej o tych wspólnych projektach, które realizujemy. 

SDRP zaprosiło nas do  projektu Czas pionierów,  gdzie Feliks Walichnowski, nestor olsztyńskich dziennikarzy zaproponował uwiecznienie wspomnień o tych, którzy tutaj tworzyli  obecną rzeczywistość na Warmii i Mazurach. 

Dzięki staraniom Marka Książka – prezesa SDRP – a także jego współpracowników, oraz Marszałka woj. warmińsko-mazurskiego, ukazało się takie wydawnictwo Czas Pionierów, w którym zaprezentowano 22. sylwetki pionierów z przeszłości. 

Ogłoszony został wynik także wspólnego projektu,  zainicjonowanego przez SDRP, a mianowicie przyznawania od tego roku nagrody imienia Henryka Panasa, wybitnego pisarza, dziennikarza, który rozsławił Warmię na cały świat, swoją książką Według Judasza.

Laureatem tej pierwszej edycji został, rodzimy nasz twórca, Krzysztof Daukszewicz

Jestem przekonany, że to spotkanie integracyjne przerodzi się w taką kontynuację, miłej i sympatycznej działalności i odwiedzania innych ośrodków związanych z literaturą czy dziennikarstwem.

Choćby w Bartoszycach, gdzie prężnie działa grupa literacka Barcja, którą kieruje Jerzy Sałata.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *