sobota, 23 września, 2023
PolitykaRozmowy o Ojczyźnie

Fundacja Pro Civili – W jakim kraju ja żyję?

O istnieniu Fundacji Pro Civili dowiedziałem się na spotkaniu autorskim z dziennikarzem śledczym Wojciechem Sumlińskim.

Że jest to tajemnicza fundacja, przekonałem się wpisując hasło: Fundacja Pro Civili w wyszukiwarkę Wikipedii.

Wyświetliło się tylko jedno hasło!

Nota biograficzna Janusza Maksymiuka, z informacją, że w latach 1994–1995 zasiadał w radzie Fundacji Pro CiviliZdecydowanie więcej informacji uzyskałem po wpisaniu tego hasła w wyszukiwarkę Google.

Fundacji Pro Civili pisał tygodnik Wprost w numerze 34/2014, w artykule Pro Civili  – nowa odsłona. Cezary Bielakowski – dziennikarz z działu śledczego napisał, że

Fundacja Pro Civili to w raporcie Antoniego Macierewicza jeden z kilku dowodów na nielegalne działania Wojskowych Służb Informacyjnych.
Raport dowodzi, że fundacja, zarządzana przez oficerów WSI wspólnie z Wojskową Akademią Techniczną, podejmowała przestępcze przedsięwzięcia biznesowe, z których powodu wojskowa uczelnia traciła pieniądze.

Portal wPolityce.pl 29 października 2014 roku zamieścił artykuł: Przyjaciel (?) Bronisława Komorowskiego zatrzymany przez prokuraturę. „Mocne linki z Fundacją Pro Civili i WSI

Już we wstępie artykułu autor podał wręcz porażające swoją wagą informacje:

Fundacja Pro Civili w wielu kręgach obrosła legendą, dla innych pozostaje tajemnicą. Stojący za nią ludzie mogli przyczynić się do poważnego osłabienia Polski i wielomilionowych strat w mieniu wojskowym.
Wiązani są z nią najważniejsi politycy w państwie, w tym Bronisław Komorowski, ale także agenci WSI. Czym była Pro Civili i co łączy ją z zatrzymanym dziś zarządem SKOK Wołomin?.

To co usłyszałem z ust Wojciecha Sumlińskiego mnie poraziło i przeraziło!

Kto boi się prawdy, niech nie słucha tego, co powiedział Wojciech Sumliński. Niech nie czyta tego, co tutaj przytaczam!

Jeżeli jednak masz ciut odwagi i nie jesteś berlińskim królikiem, to zapraszam do odsłuchania całej wypowiedzi Wojciecha Sumlińskiego na temat śledztwa, które prowadziło swego czasu CBŚ, i które dotyczyło istoty funkcjonowania Fundacji Pro Civili.

Poniżej cytuję zdania, które usłyszałem 10 lutego 2015 roku.

Fundacja Pro Civili to była fundacja, którą założyli oficerowie Wojskowych Służb Informacyjnych, która miała pomagać innym oficerom w trudnych okolicznościach życiowych.

W rzeczywistości od pierwszego dnia jej działalność polegała na tym, że drenowane były rozmaite instytucje państwowe.

W związku z jej działalnością śmierć poniosło 17 osób.

Wydrenowano… była to kwota liczona w miliardach, nie w milionach. Funkcjonariusze CBŚ zainteresowali się sprawą działalności Fundacji Pro Civili, ponieważ wokół tej działalności zaczęło dochodzić do zdumiewających wydarzeń.

Wszczął procedury kontrolne, i niedługo później znaleziono go martwego. Uznano, że to było samobójstwo. Strzelał do siebie trzy razy, w tym raz z kilku metrów.

Oficerowie CBŚ nie przyjęli takiej wersji, zaczęli też interesować się działalnością Fundacji Pro Civili na Wojskowej Akademii Technicznej. To było w czasie gdy Ministrem Obrony Narodowej był pan Bronisław Komorowski.

Na terenie WAT dochodziło do rzeczy zdumiewających. Dotarli do oficera przerażonego tym, co się działo na WAT. WAT straciła na działalności Fundacji Pro Civili 400 milionów złotych. Oficer został wyrzucony z Warszawy.

Krzysztof Borowiak poszedł również do Bronisława Komorowskiego. Minister jest powiadamiany o przestępstwach na gigantyczną skalę na WAT i udaje, że nie dostrzega tego procederu.

Został, jak to sam nazywa, zaszantażowany, straszony. Bronisław Komorowski odtworzył zapis rozmowy. Było to całkowicie bezprawne działanie. Został zdymisjonowany.

Bronisław Komorowski nie położył kresu działalności tej fundacji. Położył kres działalności osób, które prosiły, monitorowały, wnioskowały o to, by uniemożliwił dalszą przestępczą działalność.

To śledztwo zmierzało do osób na szczycie. Były osoby skupione wokół Bronisława Komorowskiego, a on sam jak chcieli udowodnić oficerowie CBŚ, miał prowadzić w stosunku do tej fundacji działalność osłonową. Śledztwo zbliżało się do końca.

Pojawili się funkcjonariusze WSI mówiąc, że przejmują to śledztwo. WSI nigdy nie miały żadnej zwierzchności nad Policją.

Nigdy nie zostało wyjaśnione, jak to się stało, że wszystkie dokumenty dotyczące tego śledztwa, zostały przekazane oficerom WSI. Działo się to za kadencji pana Rusaka, przyjaciela pana Bronisława Komorowskiego.

Śledztwo zakończyło się niczym. Zostało umorzone.

Tu mówimy o miliardach. O miliardach, które zniknęły, o osobach, które zginęły. Nigdy nikomu w tej sprawie nie postawiono nawet jednego zarzutu. To wszystko nie mogłoby się zadziać, gdyby nie zdumiewające zachowanie Ministra Obrony Narodowej Bronisława Komorowskiego.

Moim podsumowaniem informacji, które powziąłem na spotkaniu z Wojciechem Sumlińskim, będą pytania:

W jakim kraju ja żyję?
Kto w tym kraju rządzi?
Co robią organy państwa, by chronić społeczeństwo przed grabieżą i mordami?
Gdzie jest prawo i sprawiedliwość?

 

 

 

8 komentarzy do “Fundacja Pro Civili – W jakim kraju ja żyję?

 • Zostawcie ten temat i juz pieniazki sa ale nie dowiecie sie na co i komu a to ze ktos zginol co drazyl temet to normalne zachowanie. Dzis znow widzialem ze w tvp poruszaja ten temat zaluje ze wiem tak duzo nawet nie macie pojecie co sie dziej w Polsce i zadna wladza tego nie wyjasni ze strachu badz ze wstydu. Wiec naprawde nie ma sensu tego poruszac nie wiem czy to bylo tylko zagranie kurskiego aby przypomniec zlego bronka czy naprawde ktos chce sie w tym babrac bo jesli chce cos wyjasnic to strata czasu nawet nasz prokurator jest za malutki na takie rzeczy. Zycze spokojnego snu w nocy.

  Odpowiedz
  • Dziękuję! Hm… chciałoby się zakrzyknąć: jak tak dużo wiesz to krzycz! Ale to oczywiste wołanie… na puszczy 😉 Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 • Przypadkiem trafiłam dzisiaj na Pana blog.Jestem w trakcie czytania po raz drugi Niebezpiecznych związków ,skończyłam i zaczęłam od nowa, obejrzałam prelekcje W. Sumlińskiego na YOU TUBE,jakiś pogląd i wiadomości miałam ,mimo tego czytając jego ksiązke miałam wrażenie,że to co on pisze to jakiś scenariusz do filmu.Ale jednak to jest tragiczna prawda o Polsce.W głowie się nie mieści,że taki śmieć służący ruskim mógł być prezydentem Polski, w jakim stopniu ta ośmiornica oplotła nasz Kraj,tragedia tym bardziej ,że jednak znajduja sie kretyni wierzacy,że bronek to taki brat łata,niedorajda,taki wioskowy głupek, a to jest zimny ,wyrachowany i niebezpieczny gracz. ” Kilkuset morderców rzadzi Polską” cały czas na czasie.

  Odpowiedz
  • Dziękuję! Tragiczne jest to, że opisana przez W. Sumlińskiego prawda w naszym państwie… nie ma znaczenia, co Pani zauważyła. Ośmiornica w rozkwicie także w Policji… rządzą cwaniacy, których atutem jest to, że są namaszczeni przez partyjnych kacyków. Przykład byłego Komendanta Głównego Policji Działoszyńskiego, który po przejściu na emeryturę ruszył w … politykę. Bezczelność, która mogła wydarzyć się tylko w Polsce 😉 Polecam książki Sumlińskiego o kulisach śmierci Popiełuszki!

   Odpowiedz
 • Proszę to jak najszerzej rozpowszechnić we wszystkich możliwych mediach z dowodami i to jak najszybciej. No i oczywiście uważać na seryjnego „samobójcę”

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *