środa, 21 lutego, 2024
Rozmowy o OjczyźnieŻycie Olsztyna

Ludzie! Oprzytomnijmy! Maria Cejmer ostrzega i apeluje!

Sprawę budowy spalarni śmieci w Olsztynie relacjonuję dosyć szczegółowo od 2 stycznia 2016 roku, kiedy to w olsztyńskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości, odbyła się publiczna debata pod hasłem: NIE dla spalarni śmieci.

Dzisiaj uczestniczyłem w posiedzeniu Komisji Rozwoju Obszarów Wiejskich Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Jako 3 punkt posiedzenia, zaplanowano debatę nad aktualizacją Planu gospodarki odpadami dla województwa warmińsko-mazurskiego.

Posiedzenie Komisji było otwarte i każdy mieszkaniec naszego województwa, który miał ochotę, mógł zabrać głos i przekazać swoje uwagi i wnioski do tego planu.

Prowadzący posiedzenie, w trosce aby obrady zakończyły się przed świętami 😆  ograniczył czas dla mówców z sali do 5-7 minut, ale już przy pierwszym przemawiającym, czas ten został wydłużony do… 20 minut!

Relację z posiedzenia zaczynam – myślę, że nietypowo – bo film, który zamieszczam poniżej, to ostatnie 6 minut posiedzenia.

Te końcowe minuty mówią dużo o tym, co wydarzyło się podczas całej, trzygodzinnej debaty.

O tym będzie w następnych relacjach. Zapraszam.

Maria Cejmer:

….w odpowiedzi do pana Nowaka (Prezes Zarządu MPEC – przyp. KP) Proszę, żeby pan nie oskarżał ludzi, że kłamią. Jeżeli chodzi o spalanie, to ja państwa przestrzegam.

Jak były OFE to gdzie mieliście państwo mieć emerytury? Pod palmami! Gdzie są te pieniądze?

Jak był prywatyzowany majątek publiczny, co się działo? Bądźcie państwo przytomni. Proszę nie słuchać takich barabuł! 

Ludzie! Ja apeluję! Oprzytomnijmy! 

Na 20 lat zawierają włodarze umowę. W tej umowie stoi jak wół, że po stronie przychodów są wpływy z tytułu sprzedaży RDF-ów (odpady nadające się do spalania – przyp. KP), i okazuje się, że to jest dowcip! 

Taki jak OFE! Nie ma palm! Nie ma ciepła! Nie ma słońca! Teraz nie będziemy sprzedawać RDF-ów, a będziemy płacić za spalenie.

Komu? Spółce miejskiej, która będzie dostarczać ciepło tylko dla mieszkańców Olsztyna.

Ja radnych przestrzegam, to jest bardzo śliski temat… gospodarka odpadami. Ze względu na to, że płacą obywatele z kieszeni.

Oni się o wszystkim dowiedzą. Taniej nie będzie. 

Ta tajność… (do Prezesa Zarządu MPEC Konrada Nowaka – przyp. KP)… nie można przy wchodzeniu w jakieś inwestycje, wydawaniu setek milionów publicznych pieniędzy mówić o tym, że coś jest tajne.

To jest po prostu śmieszne. Dla kogo jest tajne?

Dla radnych miejskich Olsztyna? Państwo nie zapominajcie, te pieniądze, które tak przewalacie z pustego w próżne, to są pieniądze publiczne. 

Gdzie są nasze pieniądze za RDF-y? Zgodnie z umową wykonawczą powinniśmy mieć za to przychody w spółce. A on leży w dołach w Novago. Dziesiątki tysięcy ton.

My za 270 złotych oddajemy do ZGOK-u. ZGOK płaci Novago 160 zł za to, żeby trzymała nasze RDF-y.

To jest skandal! Ja zapewniam. Wszyscy obywatele Warmii i Mazur się o tym dowiedzą. 

Jeżeli chodzi o bilanse cieplne i tą naszą propozycję, żeby spalarnia była podmiotem tylko publicznym ale gmin, nie jednego miasta.

Tu nie zmienia się nic, ani w kwotach inwestycji, ani w bilansach ciepła. Niech pan Nowak nie opowiada żadnych bzdur. 

Była debata w radiu. Wziął również udział… doktor… ze Szkoły Głównej Handlowej. Naukowiec, który zajmuje się ekonomią odpadów.

Powiedział w radiu publicznym,  że:

Organy ścigania się tym powinny zająć! 

To było wyemitowane w Radiu Olsztyn. 

Jacek Pachucki: …prawda pana boli… (do radnego z PSL – przyp. KP) … jeszcze raz zaboli… za dwa lata

Ludzie! Oprzytomnijmy! Nie ma palm! Nie ma ciepła! Nie ma słońca!

Maria Cejmer Zastępca Burmistrza Pasymia ostrzega radnych Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, że gospodarka odpadami komunalnymi to śliski temat!

Apeluje o poważne podejście do wydawania publicznych pieniędzy.

Czy będzie jakiś skutek?

Pożyjemy… zobaczymy, czy radni posłuchają głosu obywatelskiego?

Niektórzy z nich mieli dosyć obywatelskiego gadania już po kilku wystąpieniach swoich wyborców 😉

 

 

 

andrzej-gruszczynski
źródło: facebook
Ku Prawdzie: Dziękuję! Niby wszystko jasne i oczywiste… pozostaje do rozstrzygnięcia kwestia: czy ktokolwiek powinien na tym interesie zarabiać? Moim zdaniem, powinna robić to spółka komunalna z 0% zyskiem, bo to pieniądze mieszkańców miasta i całego województwa.

6 komentarzy do “Ludzie! Oprzytomnijmy! Maria Cejmer ostrzega i apeluje!

 • Wypowiedź Wiceburmistrz Pasymia Marii Cejmer odebrałem , jako apel do sumienia radnych i krytycznego osądu podtykanych im przez pasozytnicze elity samorzadowe i urzędnicze projektów. Była tez próba poszukiwania rozsądnego kompromisu. Przewodniczący Komisji zapytał Prezesa Nowaka o to dlaczego w WPGO wpisano ” i inne podmioty”, na co on, glówny orędownik projektu spalarniowego odparł , że nie wie dlaczego tak jest zapisane. Przewodniczący zasugerował wobec tego zmianę kwestionowanego zapisu, Nowaka mało szlag nie trafił. Zaprotestował, że oni nad tym od 4 lat pracują. Kim są oni i ile już pieniędzy publicznych wydali na lobbystów, kancelarie prawne. Strona społeczna szacuje sumę tych wydatków od 2011 roku na połowe kwoty potrzebnej na wybudowanie kotła, który mógłby zastąpić kotłownię Michelin. Na jak krótkich nóżkach chodzi kłamstwo spalarniowe? Czekamy na resztę zapisów z tego posiedzenia.

  Odpowiedz
  • Dziękuję! Oczywiście zamieszczę na blogu wypowiedzi wszystkich, którzy zabierali głos w dyskusji… proszę jedynie o cierpliwość… materiał muszę zmontować i przesłać na You Tube… a to trwa 😉 Zapraszam

   Odpowiedz
 • Jak to dobrze ze mamy jeszcze kilka mądrych osób, tj. pani CEJMER, pan PACHUCKI, czy pan OLSZTYN.
  Brawo!

  Odpowiedz
  • Dziękuję! Ciekawe ilu czytelników pomyśli, że to ja sam napisałem ten komentarz? 😉 Dziękuję bardzo Zofio, szczególnie za to, że i mnie dopisałaś do grona osób „mądrych”… ostatnio rzadko słyszę taki „epitet” ;(

   Odpowiedz
 • Dzięki Stachu, jedyne wolne medium relacjonujące na bieżąco zmagania strony społecznej z lobby smieciowo-spalarniowym . Stachu jesteś WIELKI !

  Odpowiedz
  • Dziękuję! Mogę zapewnić, że w Olsztynie jedyne naprawdę niezależne czasopismo to KU PRAWDZIE! I tak zostanie do końca… do śmierci Olsztyna… przynajmniej 😉

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *