sobota, 25 maja, 2024
PolitykaŻycie Olsztyna

Naród świętuje – rzeźba pracuje!

We wpisie z 2 maja relacjonowałem przebieg pikiety Obozu Narodowo-Radykalnego pod hasłem: POLexit – Polska bez Unii Europejskiej. Wątpiłem w bezstronność władz miasta. Wszystko wskazywało, że staromiejska scena została zajęta przez instalację artystyczną Naród świętuje – rzeźba pracuje, tylko na złość ONR-owi. 

Zwróciłem się o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji, do rzecznika prasowego Urzędu Miasta Olsztyn. Trochę poczekałem, ale 23 maja otrzymałem merytoryczne wyjaśnienie.

Szanowny Panie, zgłoszenie zgromadzenia publicznego do Urzędu Miasta nie jest równoznaczne ze zgodą na wykorzystanie sceny staromiejskiej, którą administruje Miejski Ośrodek Kultury. Organizatorzy pikiety, która odbyła się 1 maja na olsztyńskiej starówce zapewne mieli tego świadomość, gdyż w dniu 21.04.2016 roku zwrócili się drogą elektroniczną do MOK-u z prośbą o udostępnienie sceny. Nie otrzymali na to pozwolenia, gdyż w tym czasie trwały już uzgodnienia dotyczące ekspozycji rzeźby Anny Duszyńskiej i Wioletty Zielińskiej pn. „Naród świętuje – rzeźba pracuje”.  Prezentacja rzeźby na scenie staromiejskiej odbyła się tego samego dnia, w godzinach 12:00-17:00, we współpracy z Wydziałem Sztuki UWM. Z uwagi na bezpieczeństwo prezentowanej rzeźby oraz widowni, MOK wynajął ochronę, która pracowała w godzinach 10:00-18:00, tj. od planowanego montażu ekspozycji, do jej zakończenia jej demontażu. Pozdrawiam. Marta Bartoszewicz – rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna.

Dziękuję Pani Marto za rzetelne podejście do sprawy. Szczególnie ważne jest stwierdzenie, że:

zgłoszenie zgromadzenia publicznego do Urzędu Miasta nie jest równoznaczne ze zgodą na wykorzystanie sceny staromiejskiej.

Dotychczas byłem przekonany, że organizowanie jakiegokolwiek zgromadzenia publicznego na olsztyńskim staromiejskim rynku, wiąże się także z wykorzystaniem sceny. Nie wyobrażałem, że w tym samym miejscu, i o tym samym czasie, mogą zaistnieć dwa wydarzenia!

ONR zwracał się do Narodu i MOK wyszedł do Narodu! Jako mieszkańcowi Olsztyna i członkowi Narodu, wypada mi się tylko cieszyć, że mam takie… branie 😉 Tym razem na scenie była ważniejsza/szybsza sztuka, a nie polityka!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *