Mazurów klucz tajemnic – Joanna Wańkowska-Sobiesiak
17 lutego w olsztyńskiej Książnicy Polskiej, odbyło się spotkanie z Joanną Wańkowską-Sobiesiak, autorką książki: Mazurów klucz tajemnic. Organizatorem spotkania był Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a prowadził je Jerzy Pantak.
27 lutego 2019 roku, po raz pierwszy miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Joanną Wańkowską-Sobiesiak. Wtedy okazją do spotkania była książka: Same cudze dzieci.
Same cudze dzieci to historia sierocińców, które powstawały tuż po zakończeniu działań wojennych na terenie byłych Prus Wschodnich, w których przebywały przede wszystkim dzieci – sieroty z rodowodem warmińskim.
Joanna Wańkowska-Sobiesiak chociaż nie urodziła się na Mazurach, jednak z uwagi na przeżyte tu lata, uważa się za mieszkankę Mazur… pełną gębą! I słusznie! 😀 Swoją czternastą książkę Mazurów klucz tajemnic, napisała po przeczytaniu pierwszego, otrzymanego od mieszkańca Ełku listu niebieskiego. Listy niebieskie to były druki pisane po niemiecku i polsku, bardzo popularne na Mazurach już w XIX wieku.
Te druki odegrały nieocenioną rolę w propagowaniu znajomości języka polskiego i gwary mazurskiej wśród… TUTEJSZYCH – dawnych mieszkańców Mazur, dla których Ojczyzną nie były Niemcy czy Polska, ale Heimat. Joanna Wańkowska-Sobiesiak jest rzeczywistą pasjonatką i o Mazurach może opowiadać… godzinami. W opowieściach wtórował jej Jerzy Pantak, który też nie jest Mazurem z urodzenia, dlatego półtorej godziny minęło… jak z bicza strzelił!
Wiktor Marek Leyk opowiedział o Pustej nocy – powieści Erwina Kruka, o obrazie Pusta noc – Hieronima Skurpskiego, i o mazurskich kaznodziejach – gromadkarzach.
Warto obejrzeć poniższy film, by poznać choć w małym zakresie historię TUTEJSZYCH z dziada pradziada, których już TUTAJ praktycznie nie ma.
Rację mają Niemcy mówiąc: Wy macie Mazury, my mamy Mazurów!