czwartek, 5 października, 2023
Jaka jest Twoja prawda?

Nie ma się co przejmować tym, że jakiś papież coś tam chlapnie!

Po wykładzie prof. Grzegorza Kucharczyka na temat encykliki Pawła VI Humanae vitae, jako pierwszy zabrał głos prof. Michał Wojciechowski.

Michał Wojciechowski:

Nie takie kryzysy bywały w Kościele. Mieliśmy gorszych papieży, gorszych biskupów, gorszych heretyków.  

Sobór watykański I sformułował zasadę, że papież może w imieniu Kościoła ogłosić uroczyście prawdę wiary, która już jest w Kościele znana i uznawana. To jest w gruncie rzeczy bardzo wąsko sformułowane uprawnienie.

Tak na co dzień, papież nie jest tym, który ogłasza dogmaty. To się zdarzyło może trzy razy. Papież jest rzecznikiem i strażnikiem prawdy. Prawdy, którą głosi Kościół w sposób stały. 

To, co my nazywamy nauką Kościoła, to nie jest to, co akurat przyszło do głowy papieżowi spisać w encyklice. Tylko to jest to, co jest głoszone od początku w sposób stały.

W takiej encyklice jak Humanae vitae możemy szukać prawdy dlatego, że jest to prawda, która była w nauczaniu Kościoła już na początku… była w Piśmie Świętym… itd. 

W związku z czym, nie ma się co przejmować tym, że jakiś papież coś tam chlapnie! Ponieważ to nie uczestniczy w tym stałym nauczaniu Kościoła…

Dalej było o rozumieniu słowa: SUMIENIE.

Swoją krótką wypowiedź prof. Michał Wojciechowski zakończył dowcipem o biskupie Fuldy i o… Duchu Świętym.

Zapraszam do obejrzenia całej wypowiedzi Michała Wojciechowskiego – pierwszego świeckiego profesora teologii w Polsce – obecnie kandydata na radnego Rady Miasta Olsztyna z listy KWW Kukiz15.

 

 

4 komentarze do “Nie ma się co przejmować tym, że jakiś papież coś tam chlapnie!

  • z: Obok KrzyżaMatka – Czy jest ktoś, kto może skutecznie obronić nas przed zaborczym egoizmem i demoniczną nienawiścią? W tych dniach w jednej z homilii o Maryi, usłyszałam niebywałą myśl o jednym z wielkich świętych, (nie było dodane, o którego świętego chodzi), a który miał zwrócić się do Matki Bożej słowami prośby: Pokaż mi, że jesteś mi Matką!. Na co Maryja dała odpowiedź: To i ty okaż mi, że jesteś moim synem.

    Odpowiedz
    • Dziękuję! Należałoby się spytać posła Maciejewskiego skąd taka … koalicja? 😉 Poza tym zdaje się, że prof. Wojciechowski nie jest członkiem PiS-u! Choć z pewnością bliżej mu do ideologii PiS-u niż SLD… jak by nie było, to profesor teologii 😉

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *