wtorek, 5 marca, 2024
Życie Olsztyna

Rower miejski w Olsztynie! Wizja Lokalna

W trwających od początku stycznia badaniach ankietowych stowarzyszenia Wizja Lokalna, których tematem jest kwestia wprowadzenia w Olsztynie publicznego systemu stacji rowerów miejskich, wzięło już udział ponad pół tysiąca olsztynian.

Organizatorzy zachęcani sukcesem ubiegłorocznych badań w sprawie przyszłości Łynostrady, podczas których udało im się zebrać prawie 1300 ankiet, postanowili spróbować ponownie przepytać reprezentatywną grupę ponad tysiąca mieszkańców. W tym właśnie celu termin zbierania ankiet przedłużony został do końca kwietnia.

Trzecia pod względem poparcia (prawie 800 mieszkańców) inicjatywa pierwszej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, według pierwotnych zapowiedzi ratusza, uruchomiona miała zostać w okolicach 2016 roku. Stowarzyszenie Wizja Lokalna postanowiło wspomóc urzędników i przeprowadzić wśród mieszkańców badania ankietowe jak system powinien funkcjonować, akcję zapowiadając jako swoiste referendum poparcia w tej sprawie. W ankiecie mieszkańcy pytani są o doświadczenia związane z podobnymi rozwiązaniami w innych miastach oraz oczekiwania względem systemu roweru miejskiego w stolicy Warmii i Mazur. Wśród pytań pojawiają się te o koszta korzystania, najważniejsze cechy, zakres czasowy funkcjonowania czy model rozbudowy systemu. Jest również miejsce na własne uwagi i spostrzeżenia.

Propozycja utworzenia w Olsztynie systemu samoobsługowych i całodobowych wypożyczalni rowerów miejskich to rozwiązanie znane i sprawdzone w wielu polskich i europejskich miastach. Uważamy, że doskonale sprawdziłoby się również w Olsztynie. Za pomocą prowadzonej akcji ankietowej chcemy pokazać urzędnikom zainteresowanie tematem ze strony mieszkańców oraz pomóc im podjąć decyzję o wprowadzeniu tego rozwiązania już w następnym roku mówi Paweł Klonowski, przewodniczący Wizji Lokalnej.

W zamyśle pomysłodawców wprowadzenie rozwiązania, obok autobusów i tramwajów, służyłyby mieszkańcom jako dodatkowy środek komunikacji. W tym celu oprócz woli o podjęciu inicjatywy, niezbędna jest również decyzja o przeznaczeniu środków finansowych na jej realizację.

Efektem akcji, podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich przeprowadzonych przez nas badań miejskich na temat Łynostrady i Dworca Zachodniego, będzie publiczny raport. Dokument będzie oczywiście dostępny publicznie. Ma on stanowić źródło wiedzy, ale też społeczny mandat do rozmów na temat wprowadzenia miejskiego systemu stacji rowerowych z radnymi oraz oczywiście prezydentem podkreśla Rafał Ostoja-Lniski, koordynator badań.

Link do ANKIETY

Tekst: Stowarzyszenie Wizja Lokalna

Czytelników Ku Prawdzie zapraszam do wyrażenia swojej opinii w poniższej ankiecie!

Przyczyna katastrofy Tu-154 w Smoleńsku to:
216 votes · 216 answers

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *