sobota, 13 lipca, 2024
KulturaMuzyka

Wstyd – Kult. Nikt się nie wstydzi!

Dzięki aplikacji Deezer, już kilkakrotnie przesłuchałem ostatni album Kultu Wstyd. Pierwszy singiel – Madryt – promujący płytę, której premiera odbyła się 14 października 2016, pojawił się na You Tube 14 września 2016 roku, i po pięciu miesiącach ilość odtworzeń zbliża się do miliona!

Pisząc szczerze – to nie mogę ani zganić, ani wyróżnić, żadnego z 12 utworów, z całego albumu Wstyd. Wszystkie mają w sobie to coś, że słucha się ich z zainteresowaniem i… przyjemnością. Jeden warunek – trzeba lubić Kazika Staszewskiego i brzmienie Kultu.

Jak na mój gust i ucho, Kazik jako wokalista i autor wszystkich tekstów, nic nie stracił ze swojej drapieżności. Co do brzmienia zespołu, to wydaje się, że jest więcej… sekcji dętej. Solówki trąbki dają dobry nastrój. Niekiedy rzekłbym pościelowy, ale bez przesady, bo teksty Kazika nie są w tych klimatach.

Fani nie zawiedli i album Wstyd, już po niecałych dwóch miesiącach od premiery, zdobył status złotej płyty, po nabyciu ponad 15 tys. egzemplarzy. Wstydu nie było! Był sukces. Pierwsze miejsce na polskiej liście przebojów OLiS.

Wyróżnię tekst tytułowego utworu. Tylko dlatego, że skojarzył mi się z tym, co w Sądzie Pracy wygłosił generał Józef Gdański: Wstyd, blamaż i wszystko co najgorsze dla Policji.

Leci wiadomość po Internecie, dopiero jutro będzie w gazecie. Z tej perspektywy widać dokładnie, stan ziemi na dnie. Hańbą oglądać igrzyska Gazpromu, który na wschodzie, gdzieś po kryjomu, ludzi zabija za cenę gazu, raz powolutku a raz od razu. Hańbą udawać jest nieść demokracje, która dla ropy stanowi racje. Tyle pieniędzy brudnych pod stołem. Ty takiej hańby jesteś sponsorem. Niemniej gdy czytam o tym od lat, na tym właściwie oparty jest świat. Leci wiadomość po Internecie i od razu wiecie.
Wstyd, wstyd, wstyd. Hańba i wstyd.
Kontrolowany przez siec światową, wiedzę od razu zdobywam nową. Czy stać nas jeszcze na opamiętanie, czy już tak zostanie? Hańba na zawsze hańbą zostanie. Niewielu tylko słyszy wołanie. Niewielu jeszcze tylko coś widzi. Nikt się nie wstydzi!

Wstyd – to ostatni album Kultu wydany w październiku 2016 roku. Kazik Staszewski i cały zespół w mistrzowskiej formie. Może mniej rockowi a bardziej jazzowi, ale jest moc muzyki i niebanalne, zaangażowane teksty Kazika. Nikt się nie wstydzi! Jest sukces!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *