piątek, 26 kwietnia, 2024
Rozmowy o OjczyźnieŻycie Olsztyna

Krajobraz kulturowy Warmii – prof. Janusz Hochleitner

Od blisko już 20 lat żyję na Warmii, a tak naprawdę dotychczas krajobraz kulturowy tej krainy mnie nie intrygował. Byłem przekonany, że otacza mnie przede wszystkim… przyroda! Po pogadance prof. Janusza Hochleitnera w ramach Rozmowy o Ojczyźnie już wiem, że to co widzę, to w ponad 90% krajobraz ukształtowany ręką człowieka – krajobraz kulturowy!

Janusz Hochleitner krajobraz kulturowy Warmii ma w… małym paluszku 😉 Przytoczę tylko kilka tytułów jego samodzielnych publikacji lub rozdziałów w monografiach:

  • Warmińskie łosiery. Studium lokalnego pielgrzymowania;
  • Przykładowa rewitalizacja charakterystycznych dla krajobrazu obiektów małej architektury przy uwzględnieniu ich typologicznej różnorodności oraz charakterystycznych uszkodzeń środowiskowych: studium historyczne dla 28 kapliczek zakwalifikowanych do programu z terytorium gmin Kolno, Biskupiec, Świątki, Jonkowo, Barczewo, Dobre Miasto, Dywity i Stawiguda;
  • Błogosławiona Dorota z Mątów Wielkich a średniowieczny kult eucharystyczny na Warmii; Kanał Elbląski – zabytek techniki wpisany w dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe; 
  • Wybrane postawy religijne pielgrzymów w Gietrzwałdzie i Glotowie u schyłku XIX wieku; 
  • Dzwonki w ludowych obiektach kultu religijnego na Warmii; 
  • Święty Gaj – miejsce męczeństwa św. Wojciecha.

Warmia to miłość Janusza Hochleitnera od drugiego roku studiów. Historyk przemierzył Świętą Warmię rowerem wzdłuż i wszerz – co najmniej – dwukrotnie. Udokumentował chyba wszystkie elementy krajobrazu kulturowego tej krainy, te które go zainteresowały. Swoją wiedzą i spostrzeżeniami chętnie się dzieli ze słuchaczami.

Mnie najbardziej do gustu przypadła uwaga profesora o Gietrzwałdzie. Gietrzwałd to fantastyczna przestrzeń! Tylko ludzie tacy jacyś… niewydarzeni – to moja konstatacja – niedaleko odbiegająca od tego, co powiedział Janusz Hochleitner. Zapraszam do obejrzenia 40 minutowego skrótu z profesorskiej pogadanki.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *