poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
InformacjeJaka jest Twoja prawda?KulturaŻycie Olsztyna

100 lat Związku Polaków w Niemczech – wystawa w Biskupcu

Na wystawę 100 lat Związku Polaków w Niemczech zapraszają organizatorzy: Piotr Łach i Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu. Wystawa pod patronatem Burmistrza Biskupca Kamila Kozłowskiego i Naczelnika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie Karola Sacewicza.

Ku Prawdzie: 

Piotrze jaka jest Twoja prawda? Co Cię skłoniło do zorganizowania tej wystawy? Skąd czerpiesz wzorce?

Piotr Łach:

Wystawę przygotowywałem kilka lat poprzez rozmowy, czytanie książek, dyskutowanie z autorytetami w materii znajomości Warmii i Mazur.

Odkryłem bardzo ciekawą rzecz, że w Niemczech istniała wielka organizacja: Związek Polaków w Niemczech, który w okresie hitleryzmu bronił Polaków, czy Niemców narodowości polskiej. 

Bronił prawa do swojej kultury, prawa do używania języka polskiego.

Co ważne, byli opozycją do hitleryzmu. To oni wywalczyli, jako jedyna organizacja w Niemczech, żeby nie pozdrawiać się hitlerowskim pozdrowieniem, żeby nie używać swastyki. 

Niestety, jest z tym związana smutna refleksja.

Ponieważ osoby, które atakują Związek Polaków w Niemczech, ich dorobek, ich wartości, po części wpisują się jako spadkobiercy tej ciemnej karty historii Niemiec.

I to jest smutne, że mówią to często osoby, które tutaj mieszkają, które dbają o historię tych terenów, ale niestety wpisują się w spadkobierców – świadomie lub nieświadomie – hitleryzmu, z którym Związek Polaków w Niemczech walczył i ponosił ofiary, szczególnie w czasie II wojny światowej.

 

Materiał filmowy: Tadeusz Wolnicki

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *