sobota, 25 maja, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

4 BRYGADA NA STRAŻY GRANIC

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej pełni ważną rolę w zapewnieniu regionowi bezpieczeństwa. Jej żołnierze bezustannie się szkolą, a teraz stają przed nimi nowe zadania. Idą za tym zmiany nazw, struktur i przeznaczenia podlegających jej pododdziałów. Te działania to część wysiłków zmierzających do utworzenia Komponentu Obrony Pogranicza – oddziałów WOT pełniących służbę na północnych i wschodnich rubieżach Polski.

Proces tworzenia Komponentu w ramach 4W-MBOT już trwa. Z początkiem tego roku dwa spośród pięciu batalionów brygady przekształcono w bataliony obrony pogranicza.

Są to giżycki 41 batalion i stacjonujący w Braniewie 43 batalion. W jednostkach obrony pogranicza wzrosła liczba żołnierzy zawodowych.

Czeka je także modernizacja sprzętowa, m.in. wyposażenie w dodatkowe bezpilotowce przeznaczone do patrolowania granicy.

Na straży granicy - fot. WOT (5)
Na straży granicy – fot. WOT

Terytorialsi z Warmii i Mazur, pełniący służbę w jednostce z tytułem honorowym Przodujący Oddział Wojska Polskiego, stale się szkolą i podnoszą swoją gotowość do zadań w  chwili zagrożenia.

Tylko w ubiegły weekend w podległych batalionach 4W-MBOT szkoliło się około 800 żołnierzy. Część z nich stoi na straży wschodniej granicy.

Na straży granicy - fot. WOT (5)
Na straży granicy – fot. WOT
Brygada ma już spore doświadczenie w ochronie granicy.

Od momentu wybuchu kryzysu migracyjnego wywołanego przez białoruski reżim, żołnierze 4W-MBOT wspierają Straż Graniczną i inne służby w patrolowaniu wschodniej rubieży kraju.

Współpraca z  funkcjonariuszami SG jest także ważną częścią procesu szkoleniowego brygady. Istotnym elementem działalności brygady jest również współdziałanie z wojskami operacyjnymi, zarówno polskimi jak i sojuszniczymi.

Na straży granicy - fot. WOT (5)
Na straży granicy – fot. WOT
W 4W-MBOT, największej brygadzie OT służy około 3,5 tys. żołnierzy.

To ochotnicy z województwa warmińsko-mazurskiego, którzy swoje miejsce zamieszkania i okolice znają najlepiej.

To właśnie terytorialność jest częścią koncepcji Wojsk Obrony Terytorialnej – służysz tam gdzie mieszkasz i pracujesz.

Nazwa Komponentu nawiązuje do przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza.

Na straży granicy - fot. WOT (5)
Na straży granicy – fot. WOT

Była to formacja utworzona w okresie II Rzeczpospolitej do ochrony granicy z ZSRR, w reakcji na częste ataki sowieckich grup dywersyjnych. Utworzenie KOP znacznie ograniczyło ich liczbę.

Formacja działała do września 1939 r. Jej żołnierze wzięli udział w obronie Polski przed niemiecką, a następnie sowiecką agresją.

Na straży granicy - fot. WOT (5)
Na straży granicy – fot. WOT
Zespół prasowy 4W-MBOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *