niedziela, 21 lipca, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

95 urodziny kapitana Adama Jaworskiego ps. Czapla

4 lutego 2021 roku kpt. Adam Jaworski ps. “Czapla”, żołnierz 36 Brygady Armii Krajowej „Żejmiana”, skończył 95 lat! Pamiętali o tym żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty, wchodzącego w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy z tortem i życzeniami odwiedzili Bohatera Walk o Niepodległość.

Uczestnik operacji Ostra Brama, Polak, Patriota pochodzący z wojskowej rodziny z tradycjami.

Niesamowity człowiek, którego zaszczytem było poznać, a jeszcze większym jest móc spędzać z Nim czas rozmawiając i słuchając opowieści z okresu konspiracji.

Spędziliśmy ten wyjątkowy dzień wraz z Panem Kapitanem i Jego dziećmi, które dziękowały nam za pamięć i wsparcie.

“Jesteście dla nas jak rodzina. Kochamy Was.”

Te słowa usłyszeliśmy żegnając się i dziękując za wspólne spotkanie.

Dla nas, żołnierzy dziedziczących tradycję Armii Krajowej, największej podziemnej armii w okupowanej Europie, usłyszeć to z ust człowieka walczącego o Wolną i Niepodległą Polskę to prawdziwy zaszczyt i honor.

Kapitan Adam Jaworski urodził się 4 lutego 1926 roku w Hoduciszkach. Od 1 lutego 1943 roku był członkiem siatki konspiracyjnej święciańskiego obwodu Armii Krajowej.

Pełnił funkcję łącznika-gońca komendy, przenosząc rozkazy, prasę konspiracyjną, sprzęt łącznościowy, broń i amunicję na terenie powiatu.

Uczestniczył także w działaniach grupy dywersyjnej, polegających na szkoleniu wojskowym oraz zdobywaniu broni, amunicji i wyposażenia wojskowego.

Zagrożony dekonspiracją, w początkach czerwca 1944 roku, został skierowany do oddziału leśnego AK „Żejmiana“.

17 lipca 1944 roku Adam Jaworski został osadzony w obozie w Miednikach. Po kilku dniach uciekł, przedostał się do domu w Podbrodziu. Po przebytej chorobie (tyfus) wrócił do pracy w nadleśnictwie.

Wiosną 1945 roku został aresztowany przez KGB. Około miesiąca przebywał w więzieniu w Święcianach. Został zwolniony dzięki staraniom rodziny.

Wyjechał do „nowej” Polski pierwszym transportem w sierpniu 1945 roku. 1 maja 1947 roku zamieszkał w Kętrzynie. Nigdy nie należał do żadnej partii politycznej.

Odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, dwukrotnie Medalem Wojska, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Zwycięstwa i Wolności, a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, koło w Kętrzynie.

Na wniosek Dowódcy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, został awansowany na stopień kapitana w czerwcu 2020r.

Tak bardzo się cieszę, że Was widzę. To wielki zaszczyt i radość, że pamiętacie o mnie, że słowa Bóg Honor Ojczyzna są dla Was tak samo ważne, jak dla nas wówczas, że są jeszcze ludzie, którzy pamiętają tamte czasy i doceniają tradycje patriotyczne. Jesteście dla nas jak rodzina. Nie wszyscy moi koledzy doczekali takiej chwili. Bardzo dziękuję za to wyróżnienie.

– powiedział kpt. Adam Jaworski.

Dwieście lat Panie Kapitanie!

ppor. Anna Szczepańska

Przewodnicząca Zespołu ds. Kombatantów 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *