Atomowy szpieg. Sławomir Cenckiewicz
Obejrzałem wypowiedź Sławomira Cenckiewicza, o jego nowej książce Atomowy szpieg. Podtytuł: Ryszard Kukliński i wojna wywiadów, mówi prawie wszystko o zakresie tematyki poruszanej w książce.
Ponieważ Atomowy szpieg to książka o życiu i działalności szpiegowskiej Ryszarda Kuklińskiego, to muszę ją przeczytać, by skonfrontować przytaczane fakty, z przedstawioną wersją życia Ryszarda Kuklińskiego vel. Jack’a Stronga, w filmie Władysława Pasikowskiego.
Jestem ciekaw jej treści w dwójnasób. Sławomir Cenckiewicz zapewnia, że nie jest to głos w dyskusji o roli Ryszarda Kuklińskiego w naszej historii, a przedstawienie faktów z archiwów PRL i literatury dwóch oponentów, w tej przewidywanej ówcześnie wojnie atomowej, czyli ZSRR i USA.
Czy Ryszard Kukliński był bohaterem, czy zdrajcą?
Tego autor ponoć nie rozstrzyga. Jedynie dostarcza materiałów dla zwolenników każdej z opcji. Oby to była prawda!
Wynik starcia Ryszarda Kuklińskiego vel Jack’a Stronga z KGB, GRU, i naszymi służbami specjalnymi jest powszechnie znany.
Natomiast kulisy starcia tego Dawida szpiegostwa z Goliatem, znane są tylko powierzchownie.
Od apogeum tamtych wydarzeń minęło tyle czasu, że dojrzało nam pokolenie, które nie może pamiętać zimnej wojny.
I bardzo dobrze, że nie pamiętają tych zmagań politycznych gigantów z autopsji. Czytając książkę Atomowy szpieg, poznają w jakich to ciekawych czasach żyli ich rodzice.
Książka Atomowy szpieg, ukazała się w wydawnictwie Zysk i S-ka, i można ją nabyć choćby w internetowym empiku. Polecam.