Cieszcie się dzieci! Pora na kaczory!

Cieszcie się dzieci! Pora na kaczory! To mój najkrótszy komentarz do petycji promowanej przez CitizenGO. Mohery atakują! Zgodnie z treścią listu otwartego do władz TVP, z telewizji mają zniknąć lisy, krety, wilki… czas na kaczory. Cieszcie się dzieci!

Oby w TV pojawił się w większej ilości przede wszystkim Kaczor Donald, weteran kształtowania charakterów już kilku pokoleń ludzi na całym świecie.

Za Wikipedią prezentuję skróconą wersję „Historii postaci” – ku Prawdzie:

Kaczor Donald pierwszy raz pojawił się w filmie The Wise Little Hen (Mądra kurka) z cyklu Silly Symphonies 9 czerwca 1934. Filmową postać Donalda stworzył animator Dick Lundy.

Jest podobna do swojego współczesnego wyglądu – ma takie same kolory, nosi tę samą marynarską koszulę i czapkę – jedynie dziób i stopy pierwowzoru były większe, a postawa bardziej kacza.

Bert Gillett, reżyser filmu The Wise Little Hen, umieścił Donalda u boku Myszki Miki w filmie The Orphan’s Benefit (Benefis dla sierot; 11 sierpnia 1934).

Donald jest jednym z bohaterów, którzy występują na koncercie dla sierot. Recytuje wiersze, ale niegrzeczne sieroty ciągle mu przeszkadzają, co wywołuje u niego złość.

Kaczor Donald Tusk
źródło: dev.jbzd.pl

Kaczor Donald pojawiał się w wielu filmach z Myszką Miki, Minnie, Goofym i Pluto… które, są określane przez krytyków jako klasyka animacji. 

Postać Donalda przerobiono w 1937 – została nieco pogrubiona. Zaczął także występować we własnych filmach.

Pierwszy z nich to Don Donald (9 stycznia 1937) w reżyserii Bena Sharpsteena; pojawia się w nim po raz pierwszy wątek miłości Donalda do Daisy (tu pod imieniem Donna).

Siostrzeńcy Donalda, Hyzio, Dyzio i Zyzio pojawili się rok później (15 kwietnia 1938). 

Podczas II wojny światowej Donald ubierany był w pidżamę o wzorze amerykańskiej flagi, z której zrobione są też zasłony w oknach. 

Film Donald Gets Drafted pokazuje testy sprawnościowe bohatera przed wstąpieniem do armii. Według nich Donald ma płaskostopie i ślepotę barw – nie rozróżnia koloru niebieskiego i zielonego.

Wiele filmów powstałych po wojnie pokazuje Kaczora Donalda dręczonego przez innych bohaterów. Jest ustawicznie prześladowany przez swych siostrzeńców, Chipa i Dale’a – dwie wiewiórki, lub innych, np. niedźwiedzia czy mrówki.

Disneyowscy autorzy wykorzystali m.in. klasyczne scenariusze Waltera Lantza, w których główny bohater sam jest prowodyrem takich zachowań. 

Odnotowuje się, że Kaczor Donald był bohaterem 176 dzieł kinowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *