poniedziałek, 9 września, 2024
FilmPolitykaZabawy Stasia

Cieszcie się dzieci! Pora na kaczory!

Cieszcie się dzieci! Pora na kaczory! To mój najkrótszy komentarz do petycji promowanej przez CitizenGO. Mohery atakują! Zgodnie z treścią listu otwartego do władz TVP, z telewizji mają zniknąć lisy, krety, wilki… czas na kaczory. Cieszcie się dzieci!

Oby w TV pojawił się w większej ilości przede wszystkim Kaczor Donald, weteran kształtowania charakterów już kilku pokoleń ludzi na całym świecie.

Za Wikipedią prezentuję skróconą wersję “Historii postaci” – ku Prawdzie:

Kaczor Donald pierwszy raz pojawił się w filmie The Wise Little Hen (Mądra kurka) z cyklu Silly Symphonies 9 czerwca 1934. Filmową postać Donalda stworzył animator Dick Lundy.

Jest podobna do swojego współczesnego wyglądu – ma takie same kolory, nosi tę samą marynarską koszulę i czapkę – jedynie dziób i stopy pierwowzoru były większe, a postawa bardziej kacza.

Bert Gillett, reżyser filmu The Wise Little Hen, umieścił Donalda u boku Myszki Miki w filmie The Orphan’s Benefit (Benefis dla sierot; 11 sierpnia 1934).

Donald jest jednym z bohaterów, którzy występują na koncercie dla sierot. Recytuje wiersze, ale niegrzeczne sieroty ciągle mu przeszkadzają, co wywołuje u niego złość.

Kaczor Donald Tusk
źródło: dev.jbzd.pl

Kaczor Donald pojawiał się w wielu filmach z Myszką Miki, Minnie, Goofym i Pluto… które, są określane przez krytyków jako klasyka animacji. 

Postać Donalda przerobiono w 1937 – została nieco pogrubiona. Zaczął także występować we własnych filmach.

Pierwszy z nich to Don Donald (9 stycznia 1937) w reżyserii Bena Sharpsteena; pojawia się w nim po raz pierwszy wątek miłości Donalda do Daisy (tu pod imieniem Donna).

Siostrzeńcy Donalda, Hyzio, Dyzio i Zyzio pojawili się rok później (15 kwietnia 1938). 

Podczas II wojny światowej Donald ubierany był w pidżamę o wzorze amerykańskiej flagi, z której zrobione są też zasłony w oknach. 

Film Donald Gets Drafted pokazuje testy sprawnościowe bohatera przed wstąpieniem do armii. Według nich Donald ma płaskostopie i ślepotę barw – nie rozróżnia koloru niebieskiego i zielonego.

Wiele filmów powstałych po wojnie pokazuje Kaczora Donalda dręczonego przez innych bohaterów. Jest ustawicznie prześladowany przez swych siostrzeńców, Chipa i Dale’a – dwie wiewiórki, lub innych, np. niedźwiedzia czy mrówki.

Disneyowscy autorzy wykorzystali m.in. klasyczne scenariusze Waltera Lantza, w których główny bohater sam jest prowodyrem takich zachowań. 

Odnotowuje się, że Kaczor Donald był bohaterem 176 dzieł kinowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *