piątek, 1 marca, 2024
PolitykaRozmowy o Ojczyźnie

Jarosław Kaczyński to znakomity kombinatoryk!

Zbigniew Bujak na spotkaniu autorskim w olsztyńskiej Książnicy Polskiej 25 stycznia 2018 r., odpowiadając na pytania Wojciecha Kozioła o udział w prywatyzacji Gazety Wyborczej, przedstawił także swoją ocenę Jarosława Kaczyńskiego.

To nie jest tak, że Jarosław Kaczyński jest genialnym strategiem, który jest w stanie precyzyjnie wszystko przewidzieć. Nie! Nic z tych rzeczy.

On jest znakomitym, genialnym kombinatorykiem. 

Koalicję, przy pomocy której Tadeuszowi Mazowieckiemu dał władzę na tacy, skonstruował fenomenalnie. Chodzi, chodził i… skonstuował.

My mieliśmy trzech kandydatów na premiera: Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek i Jacek Kuroń.

Na początku było więcej wskazań, że to będzie Bronisław Geremek albo Jacek Kuroń. Dopiero Kaczyński, który wszedł ze swoją koncepcją koalicji z SD i ZSL-em, zmienił sytuację.

Co się stało, że Tadeusz Mazowiecki nie wziął Kaczyńskiego do rządu? To jest pytanie, na które my w Solidarności, sobie do końca nigdy nie odpowiedzieli. 

W polityce takich rzeczy się nie robi. Jeżeli ktoś ci skonstruował tę koalicję, podał ci to premierostwo na tacy, to ty masz obowiązek się z nim dogadać! 

Później Jarosław Kaczyński znowu zmontował kolejną koalicję, w wyniku której, Jan Olszewski został premierem.

I znowu Jarka w rządzie nie ma!

Mało tego. Piątego dnia działania rządu Jarek już wypowiedział się krytycznie o Olszewskim – jako premierze. A później jest ten trzeci moment, kiedy Jarek Kaczyński popiera Lecha Wałęsę.

Dla mnie jest oczywiste, że bez poparcia Kaczyńskiego, Lech by tych wyborów nie wygrał. Zawdzięcza Kaczyńskiemo stanowisko prezydenta, bierze go do kancelarii, po czym szybko wywala. 

W polityce jak się raz, drugi, trzeci taki numer zrobi, to koszty polityczne dla państwa są gigantyczne. To napięcie gdzieś się odezwie.

To się odezwało – w tej chwili – brakiem jakiejkolwiek możliwości rozmowy. Państwo i polityka państwa, za to odpychanie go, płaci dzisiaj wysoką cenę.

Czy można go było wziąć do rządu? Tego nie wiem. To będę musiał zgłębić…

Na pytanie jednej z uczestniczek spotkania:

Dlaczego teraz Jarosław Kaczyński nie jest premierem?

Zbigniew Bujak także odpowiedział. Chodzi o to, że Jarosław Kaczyński to znakomity kombinatoryk, ale świadomy swoich słabości.

I te słabości Jarosława Kaczyńskiego Zbigniew Bujak przedstawił. Zapraszam do obejrzenia całego filmiku.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *