czwartek, 28 września, 2023
WojskoŻycie Olsztyna

Każdy inny, wszyscy równi – kolejna przysięga Terytorialsów – 28.10.18 r.

W niedzielę, 28 października 2018 r. słowa roty przysięgi wojskowej wypowie blisko 100 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbędzie się na placu przed bazyliką pw. św. Katarzyny z Aleksandrii w Braniewie, o godz. 14.00. 

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni blisko 15 tys. żołnierzy, w tym 12,5 tys. ochotników oraz 2,5 tys. żołnierzy zawodowych. Blisko tysiąc trzystu żołnierzy to Terytorialsi z Warmii i Mazur.

Po niedzielnym zaprzysiężeniu zwiększy się liczba żołnierzy pięciu batalionów lekkiej piechoty na Warmii i Mazurach. Ponad 14% żołnierzy składających przysięgę to mieszkańcy Elbląga, a 5% ochotników pochodzi z powiatu elbląskiego. Ponad 7% żołnierzy to mieszkańcy z Braniewa, 3% z powiatu braniewskiego, a ponad 2% pochodzi z Bartoszyc.

Tym samym batalion lekkiej piechoty w Braniewie zostanie wzmocniony o ponad 30 osób. Ponad 7 % żołnierzy składających przysięgę to mieszkańcy powiatu ełckiego, a prawie 5% to mieszkańcy powiatu oleckiego i piskiego. Przysięgający z tych powiatów będą realizowali proces 3 letniego szkolenia w batalionie lekkiej piechoty w Ełku.

Po złożeniu przysięgi ochotnicy wzmocnią również batalion lekkiej piechoty w Giżycku. Ponad 4 % ochotników pochodzi z Kętrzyna, 3 % to osoby z powiatu kętrzyńskiego, a ponad 1 % to mieszkańcy z Gołdapi. Batalion lekkiej piechoty w Olsztynie zostanie wzmocniony przez ponad 30 Terytorialsów.

Ponad 15% ochotników to mieszkańcy z Olsztyna, 7% mieszka w powiecie olsztyńskim, 1% w Nidzicy, 3% pochodzi ze Szczytna i 4% z powiatu szczycieńskiego. Pozostali przysięgający to ochotnicy, którzy będą kontynuowali szkolenie w batalionie lekkiej piechoty w Morągu.

Ponad 4% z nich pochodzi z Iławy, a 3% z powiatu iławskiego. 2% ochotników mieszka w Ostródzie, 3% w powiecie ostródzkim, a ponad 1% pochodzi z Działdowa.

Blisko 100 inspirujących, pełnych pasji ludzi: nauczycieli, uczniów, przedsiębiorców, ślusarzy, lakierników, technologów, żeglarzy, informatyków, fotografów dołączyło 13 października br. do 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W naszych szeregach mamy także ratowników medycznych, ratowników wodnych, operatora koparki, pielęgniarkę, księgową

– podkreśla dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś.

Każdy z nich jest inny, mają różnorakie zawody, życiowe pasje, dążą do wyznaczonych celów i dopingują siebie nawzajem do działania. Dzieli ich wiele, ale łączy jedno – służba

– dodaje ppłk Jarosław Kowalski, dowódca batalionu lekkiej piechoty w Braniewie.

Przez złożenie przysięgi wojskowej blisko 100 ochotników z całego województwa warmińsko-mazurskiego stanie się pełnoprawnymi żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Uroczystość będzie zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego. 

W uroczystości wezmą udział bliscy żołnierzy, a także przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, Kościoła, kombatanci, parlamentarzyści oraz mieszkańcy.

Przysięgę poprzedzi uroczysta msza święta w bazylice pw. św. Katarzyny z Aleksandrii w Braniewie, o godzinie 12.15.

Przeprowadzone analizy pokazują, że Terytorialsi składający przysięgę 28 października br. są ludźmi młodymi, 65 % żołnierzy jest wieku 25 lat oraz mniej. Średnia wieku to 21 lat.  

Prawie 30% Terytorialsów składających przysięgę posiada wykształcenie wyższe, a ponad 5% wykształcenie średnie. Analizy wskazują również, że ponad 40% Terytorialsów posiada stałe zatrudnienie.

Ponad połowa żołnierzy przysięgających w niedzielę to uczniowie. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo warmińsko-mazurskie.

W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): Morągu, Braniewie, Giżycku, Ełku oraz Olsztynie. Brygadą dowodzi płk Mirosław Bryś.

Monika Jabłońska-Buder – rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *