niedziela, 21 lipca, 2024
Kukiz'15PolitykaŻycie Olsztyna

Obywatelski Komitet Referendalny na Olsztyn

Na 02 czerwca, na godzinę 17,30 Łukasz Zakrzewski – pełnomocnik wyborczy na Olsztyn Komitetu Wyborczego kandydata na Prezydenta Pawła Kukiza – zaprosił zwolenników Jednomandatowych Okręgów Wyborczych na spotkanie założycielskie Obywatelskiego Komitetu Referendalnego poparcia dla Referendum Ogólnokrajowego zarządzonego na dzień 6 września 2015 roku.

Do Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Olsztynie przybyło około 80 zwolenników Pawła Kukiza, z całego województwa.

Rozpoznałem przedstawicieli z Elbląga, Szczytna i Giżycka. Oni zdecydowali się włączyć czynnie w propagowanie sztandarowego hasła Pawła Kukiza, czyli wprowadzenie w życie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych.

Z wypowiedzi dyskutantów jasno wynikało, że zarządzone referendum, to nie droga na rzeczywiste wprowadzenie JOW-ów w życie, a okazja, dobry sposób na uświadamianie społeczeństwa o konieczności zmian w naszym życiu politycznym.

Łukasz Zakrzewski – radny w Giżycku – potwierdził, że JOW-y w gminach już są skuteczne i w wielu przypadkach wyeliminowały z życia publicznego radnych z dziada pradziada.

Paweł Krassowski – radny ze Szczytna – apelował o tworzenie jak największej ilości komitetów obywatelskich i przestrzegał przed upartyjnianiem ruchu na rzecz JOW-ów.

Zwrócono uwagę, że równie ważne w ogłoszonym referendum są pytania o finansowanie partii politycznych i o wykładnię przepisów z prawa podatkowego.

Zadanie jakie przyjęli na siebie uczestnicy spotkania, to zmobilizowanie mieszkańców Olsztyna i całego województwa do pójścia i oddania głosu.

Realnie ocenili, że frekwencja z pewnością nie przekroczy 50% progu. Jednak uznali, że sama idea ogólnopolskiego referendum jest warta propagowania i może być kroplą, która ruszy partyjny beton.

Wynik referendum jest szczególnie ważny w kontekście jesiennych wyborów parlamentarnych.

Propagowanie idei JOW-ów w swoim środowisku, a także dopilnowanie uczciwości przeprowadzenia samego referendum, to cele na najbliższą przyszłość.

Z sali padały głosy o możliwych “kombinacjach”, jakie mogą się pojawić przy głosowaniu, liczeniu głosów i sporządzaniu protokołów.

Sposobem  na ograniczenie pola do wypaczenia wyników referendum, ma być wprowadzenie jak największej ilości swoich przedstawicieli do komisji referendalnych.

Uczestnicy spotkania wpisaniem się na listy potwierdzili swój akces do Obywatelskiego Komitetu Referendalnego.

Takich komitetów ma powstać w Olsztynie… jak najwięcej.

Czy ten ruch obywatelski ma szansę być skuteczny? Moim zdaniem – niestety nie!

Powstał Obywatelski Komitet Referendalny w Olsztynie ale ja nie widzę realnej siły, ani w tym ruchu, ani innym, który byłby w stanie skłonić zgnuśniałe społeczeństwo, do gremialnego pójścia na referendum. Nie ma cienia nadziei!

 

2 komentarze do “Obywatelski Komitet Referendalny na Olsztyn

 • Już na starcie brakuje istotnej informacji o danych kontaktowych z tym komitetem! W XXI wieku – choćby adres e-mail.
  Dla łatwiejszego komunikowania się, koordynacji działań, tworzenia sensownej sieci lokalnych komitetów, itp.
  Podajcie ten kontakt!!!

  Odpowiedz
  • Dziękuję! Kontakt z koordynatorem Łukaszem Zakrzewskim, na facebooku lub telefoniczny 690 008 503.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *