sobota, 18 maja, 2024
Życie Olsztyna

Pierwsi operatorzy dronów uderzeniowych w siłach zbrojnych

W szeregach sił zbrojnych od kilku dni pełni służbę dziewięciu żołnierzy certyfikowanych jako operatorzy Dronów Uderzeniowych Krótkiego Zasięgu WARMATE. Pięciu z nich to pełniący Terytorialną Służbę Wojskową.

Podczas ostatnich dwóch tygodni na jednym z poligonów prowadzone było pierwsze szkolenie poligonowe operatorów DUKZ WARMATE. Szkolenie prowadzili inżynierowie i trenerzy dostawcy systemu – firmy WB Electronics z GRUPY WB.

W środę i czwartek (25-26 kwietnia br.), podczas ostatnich dwóch dni szkolenia odbyła się certyfikacja podczas, której operatorzy realizowali naprowadzania dronów z głowicami bojowymi.

Dziewięciu z dziesięciu kandydatów na operatorów ukończyło szkolenie z wynikiem pozytywnym, uzyskując uprawnienia do obsługi i naprowadzania bojowego DUKZ. Najlepszy wynik uzyskali ex aequo żołnierz WOT pełniący Terytorialną Służbę Wojskową oraz żołnierz zawodowy z innego rodzaju sił zbrojnych.

W najbliższych miesiącach planowane są kolejne takie szkolenia z udziałem żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Operatorzy z najlepszymi wynikami zostaną objęci szkoleniem instruktorskim, a docelowo w brygadach obrony terytorialnej będą pełnić służbę w grupach wsparcia informacyjnego.

Szkolenie w tym naprowadzania bojowe potwierdziły założone przez gestora tego typu systemów – Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej – skuteczność i walory bojowe.

Na obecnym etapie wdrożenia systemu uwaga gestora będzie koncentrować się na trzech aspektach: rozwijaniu integracji DUKZ z systemami rażenia sił zbrojnych; rozwoju technologicznym systemu, a także nasycaniu sił zbrojnych zdolnościami do obsługi tego typu uzbrojenia.

Zdolności WOT w zakresie użycia systemu Warmate będą rozwijane czteroetapowo – zgodnie z koncepcją budowy formacji. Oznacza to, że pierwszymi jednostkami, do których trafi uzbrojenie będą brygady na ścianie wschodniej.

System WARMATE został pozyskany na mocy umowy podpisanej 20 listopada 2017 roku przez firmę WB Electronics i jednostkę wojskową NIL. Umowa ta obejmuje dostawę tysiąca bezzałogowców – stu zestawów po 10 dronów każdy.

Pierwsza dostawa uzbrojenia miała miejsce w grudniu 2017 roku. Kolejne partie trafią na wyposażenie sił zbrojnych, w tym WOT do końca 2018 roku.

System amunicji krążącej WARMATE jest przeznaczony do eliminacji jednostek przeciwnika w bezpośredniej strefie walki.

Rozwiązanie opracowane przez inżynierów WB Electronics należy do klasy systemów zwanych „amunicją krążąca/loitering ammunition”.

Obecnie oprócz Polski tego typu systemy są produkowane jedynie w Stanach ZjednoczonychIzraelu.

Siły Zbrojne RP jako jedne z pierwszych w NATO rozpoczęły wdrażanie tego typu nowoczesnego systemu uzbrojenia jakim jest amunicja krążąca.

Monika Jabłońska Rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *