piątek, 12 kwietnia, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

Przysięga Terytorialsów w Giżycku – 2 sierpnia 2020

W minioną niedzielę przysięgę wojskową złożyli Terytorialsi z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.  Uroczystość odbyła się na terenie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Zaprzysiężonych zostało w sumie 41 żołnierzy, w tym 16 kobiet. Wszyscy ukończyli szkolenie podstawowe.

Szeregi Warmińsko-Mazurskich Terytorialsów powiększyły się o osoby pochodzące z różnych środowisk, wykonujące różne zawody i profesje, głownie zamieszkujący tereny wiejskie.

Wśród przysięgających byli uczniowie, studenci oraz nauczyciele, rolnicy i animatorzy.

Przysięga jest bardzo uroczysta dla każdego żołnierza, jest to wielkie wydarzenie w jego życiu, pewnie każdy z nich chciał mieć rodzinę tutaj, ale ze względu na obowiązujące obostrzenia staramy się utrzymać reżim sanitarny.

Uroczystość odbyła się bez zaproszonych gości i rodzin przysięgających żołnierzy, dla najbliższych transmitowana jednak była na żywo na kanale YouTube Wojska Obrony Terytorialnej.

Przed Wami kolejne wymagające etapy służby. Następne szkolenia będą równie intensywne i wymagające. Dlatego też, niech drogowskazem w Waszej dalszej służbie, będą słowa wypowiedziane przez Wielkiego Polaka, św. Jana Pawła II „Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb

– motywując powiedział Dowódca 4.W-MBOT płk. Mirosław Bryś.

Zobowiązujemy się sumiennie podnosić swoje umiejętności, aby stawać się coraz lepszymi żołnierzami

– przemówił w imieniu Żołnierzy szer. Jakub Marzec.

Terytorialsi co miesiąc będą powoływani na szkolenia rotacyjne, a raz w roku na dwutygodniowe szkolenia na poligonie.

Ich zadaniem będzie przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Najbliższa przysięga Terytorialsów odbędzie się jeszcze w tym miesiącu, 23 sierpnia w Braniewie.

źródło: 4WMBOT
Andrzej Wredny
źródło: Facebook
Ku Prawdzie: Za komuny to w ogóle było miło… słoma, siano 😉

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *