środa, 21 lutego, 2024
InformacjeŻycie Olsztyna

Rzymski denar wizytówką Patryk! Jacek Skrzyński

Rzymski denar wybity w 193 roku, za czasów panowania cesarza Julianusa Didiusza, został odnaleziony w 1916 roku, w Patrykach, przez Daniela Szmigla i Dawida Kickiego.

Moneta została wybita z wizerunkiem Manli Skantylli – żony cesarza i jest niewątpliwie bardzo cennym znaleziskiem. Tego, jakim cudem ta moneta znalazła się w Patrykach, raczej się już nigdy nie dowiemy.

Dzięki dobrze opisanej historii Cesarstwa Rzymskiego, możemy prześledzić: w jakich okolicznościach ten rzymski denar został wybity.

Rok 193 określany Rokiem Pięciu Cesarzy, był niewątpliwie bardzo burzliwym rokiem w Cesarstwie Rzymskim. Imperatorzy mordowali się prawie regularnie… co 3 miesiące.

Cesarza Didiusza też spotkała taka niemiła niespodzianka.

Już po 66 dniach panowania został zabity mieczami pretorian, których to nota bene przekupił, płacąc 25 tysięcy sestercji, aby stanowisko imperatora otrzymać.

Czyli żadna tam demokracja! Prawo zawiodło, a bogaty tłuk został Cesarzem. Teraz mówi się o nim, że kupił sobie i swojej rodzinie śmierć.

Chytry dwa razy traci.

Splamił honor cesarstwa, które uznawane jest za kolebkę prawa i demokracji.

Dla nas to przestroga, żebyśmy przy wyborze współczesnych władców, nie kierowali się prywatnym interesem, a dobrem naszej małej i dużej Ojczyzny, i jej mieszkańców.

Znalezisko jest wiekopomnym wydarzeniem dla naszej wsi! Rzymski denar wizytówką Patryk! Temat promocji podany na talerzu!

Jak to uda się nam wykorzystać i rozwinąć, to zależy od nas samych. Póki co, jest zastój i trochę rozgoryczenia, bo właściwie miało być inaczej, a jest jak zawsze!

Pamiętajcie! Ja o swojej wsi nie zapomniałem, czego dowód macie trwale umieszczony na budynku w centrum Patryk.

Jest jeszcze sporo miejsca, żeby coś budującego domalować.

Nie bądźcie milczący jak mieszkańcy Zgniłochy. Wyjdźcie z propozycją, a nuż Wasz pomysł okaże się genialny.

Dziękuję:

– Danielowi i Dawidowi za przekazanie znaleziska do muzeum! Bez tego wspaniałego gestu nie byłoby tematu;
– Panu Drabińskiemu za użyczenie ściany;
– Radkowi Tarasiewiczowi za profesjonalne podejście i rzetelne wykonanie zleconego zadania.

Jacek Skrzyński

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *