niedziela, 16 czerwca, 2024
Polityka

Michalkiewicz o Song Hongbingu, Chinach, Łodzi i Turcji

2 lutego 2017 r na spotkaniu Stanisława Michalkiewicza z mieszkańcami Olsztyna, Song Hongbing został przywołany w kontekście jego ubiegłorocznej wizyty w Polsce, i wystąpieniu w sali kolumnowej Sejmu.  

Stanisław Michalkiewicz (skrót wypowiedzi, całość do wysłuchania):

Song Hongbing jest finansistą. Jest doradcą finansowym chińskiego rządu. Więc to, co on mówi, wyrażać musi – w jakimś tam przynajmniej stopniu, moim zdaniem w dużym stopniu –  poglądy chińskich władz, chińskich kręgów kierowniczych. Otóż on tam całkiem szczerze przedstawił jedwabny szlak, nie tylko jako w aspekcie ekonomicznym tego przedsięwzięcia, ale również w aspekcie strategicznym… Chiny są wielką gospodarką… ale 80% swoich obrotów z zagranicą prowadzą drogą morską.

A na morzu Chiny są bardzo słabe. I Chiny się obawiają, że w każdej chwili mogą zostać zablokowane na morzu, przez potężną amerykańską marynarkę. Aby obejść to zagrożenie – zlikwidować go nie są w stanie – chciałyby zbudować przynajmniej z jednym najważniejszym partnerem handlowym – tzn. z Europą – sieć połączeń lądowych. Dzięki czemu to zagrożenie na morzu, zostałoby zniwelowane.

Chiny… zmierzają do detronizacji dolara z funkcji waluty światowej, czyli do podkopania jednego z czynników amerykańskiej potęgi ekonomicznej, ale mają nadwyżkę finansową – ponad 4 bln dolarów – właśnie w dolarach. Wprawdzie dążą do tego aby dolar przestał mieć znaczenie, ale dopóki ma, to chcą tę nadwyżkę wykorzystać w celu zbudowania tej infrastruktury. Bo później nie będą miały takiej wartości.

Agencja Mienia Wojskowego wycofała się z transakcji sprzedaży terenu w okolicach Łodzi, gdzie miało być centrum przeładunkowe w ramach jedwabnego szlaku… Jak nie będzie tego w Polsce, to będzie gdzie indziej.

Państwo dlatego powinno być suwerenne. Powinno dbać o suwerenność, żeby mogło prowadzić elastyczną politykę. Co mam na myśli? Warto się przyjrzeć temu, co robi Turcja.

Turecki prezydent Erdogan, jeszcze przed przewrotem, publicznie zadał pytanie prezydentowi Obamie. Z kim prezydent Obama chce się przyjaźnić? Czy z nami -powiedział w przemówieniu – czy z Kurdami?… Ponieważ prezydent Obama nie wiedział z kim chce się bardziej przyjaźnić… Erdogan… natychmiast przystąpił do ocieplenia stosunków z Moskwą.

To się nazywa elastyczność… Dlatego państwo powinno dbać o to, żeby zachować suwerenność… Inaczej nie będzie w stanie prowadzić żadnej polityki. Dlatego to jest takie ważne… Żeby zadbać o własne interesy.

Ku Prawdzie: Song Hongbing stał się tylko pretekstem do opowieści Stanisława Michalkiewicza o planach strategicznych Chin, jedwabnym szlaku, centrum przeładunkowym pod Łodzią i o Turcji. Swoją odpowiedź na pytanie z sali, Stanisław Michalkiewicz zakończył pyszną dykteryjką o… nas! Ludzie to straszni egoiści! Każdy myśli tylko o sobie. O mnie… myślę tylko ja jeden na całym świecie!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *