sobota, 25 maja, 2024
Kukiz'15PolitykaŻycie Olsztyna

Szubienice na cmentarz! Temat mocno drażliwy politycznie

21.09.2018 r. w Książnicy Polskiej odbyła się kolejna debata kandydatów na radnych olsztyńskiej Rady Miasta. Tym razem debata dotyczyła ładu przestrzennego w Olsztynie. Wypowiadali się kandydaci z KWW Kukiz’15 i zaproszony gość z KWW Wspólny Olsztyn Bartłomiej Biedziuk.

 

Co panowie sądzą o przestrzeni… a w zasadzie  o pomniku Wdzięczności Armii Czerwonej?

 

Bartłomiej Biedziuk:

Temat jest mocno drażliwy politycznie. Jako przestrzeń ten plac stanowi powiązanie z ulicą Kopernika i dalej do Parku Centralnego. Jako przestrzeń plac powinien istnieć.   

Co do wymowy politycznej. Wydaje mi się, że być może warto było by to odbyć na zasadzie szerokiej rozmowy różnych środowisk.

Czy wyburzać to? Jest to bardzo przykry element historii naszego miasta. Nie wymażemy go z miasta. 

Powinien pozostać, ale nie jako pomnik gloryfikujący… nie pomnik, a jako przypomnienie jak było, i czego nigdy w życiu już nie powinno się tutaj wydarzyć.

Rafał Bętkowski:

Święta Warmia już parę lat temu przedstawiła pierwszy z projektów zmiany wymowy tego pomnika.

Bez burzenia, bez przenoszenia, można zmienić wymowę tego monumentu, żeby to nie była wymowa gloryfikująca Armię Czerwoną ale wprost coś przeciwnego.

Janusz Prucnal:

W zasadzie w dwóch kierunkach nad tym myślałem. Żeby w jakiś sposób rozbudować tą przestrzeń na zasadzie pokazania akcentów tych złych…  pokazania trudnej i ciężkiej prawdy.

Zastanawiałem się też… jest cmentarz żołnierzy radzieckich przy ulicy Szarych Szeregów…  i nie powiedziane, że ja bym nie widziałbym tego pomnika właśnie tam… wcale nie w centrum miasta.

Michał Wojciechowski:

Ja byłbym zdecydowanie za przeniesieniem tego pomnika na cmentarz. To powinna być reguła, jeśli chodzi o te pomniki sowieckie.

To jest godne, ponieważ tam są rzeczywiście ludzie, którzy zostawili życie tutaj.  Nie żadni zbrodniarze, tylko zwyczajni Rosjanie. I tam – przy nich – ten pomnik będzie na miejscu i będzie szanowany. Nie będzie wtedy happeningów.

Co do placu… to muszę przypomnieć, że w centrum Olsztyna jest tragiczny brak miejsc do parkowania. Trzeba najpierw zaspokoić podstawowe potrzeby. Potem dopiero potrzeby gatunku estetycznego. 

Artur Zakrzewski:

Jeżeli chodzi o pomnik to uważam, że powinniśmy zapytać się mieszkańców. Co o tym sądzą? Co by chcieli, żeby z tym pomnikiem się stało.

Czyli poddać to pod referendum… jeszcze raz.

Stanisław Olsztyn:

kandydat na radnego z KWW Kukiz’15, okręg n1 1 – Dajtki, Grunwaldzkie, Podgrodzie, Kortowo, Redykajny, Gutkowo, os. Nad Jeziorem Długim, Likusy, Brzeziny – poz. 2 – tuż za prof. Michałem Wojciechowskim.

Szubienice – temat mocno drażliwy politycznie, a przez to wyraźnie określający kandydatów na radnych.
Moim zdaniem placów i pomników w Olsztynie ku… czci i pamięci jest… wystarczająco dużo! Szubienice na cmentarz!
A zwolniona przestrzeń dla mieszkańców Olsztyna ku ich… pożytkowi praktycznemu i estetyce miejsca. Dosyć betonu w centrum Olsztyna!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *