niedziela, 3 marca, 2024
InformacjeRekreacjaŻycie Olsztyna

Warmińska Łynostrada oznakowana i oficjalnie otwarta!

Trekkingowa trasa przez Warmię została w miniony weekend oficjalnie otwarta. Poprowadzenie liczącego około 60 kilometrów regionalnego szlaku rowerowego wzdłuż Łyny stanowi rozwinięcie inicjatywy Łynostrady, która jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych i rekreacyjnych Olsztyna. Warmińska Łynostrada łączy z kolei stolicę regionu oraz Dywity i Dobre Miasto z Lidzbarkiem Warmińskim, a w perspektywie przez gminy z Stawiguda, Olsztynek i Nidzica prowadzić będzie do źródeł rzeki Łyny.

Idea stworzenia rowerowego szlaku przez Warmię w sposób bezpośredni nawiązuje do inicjatywy olsztyńskiej Łynostrady, która powstała dzięki wieloletnim staraniom społeczników ze stowarzyszeń „Wizja Lokalna” i Forum Rozwoju Olsztyna, wsparciu tysięcy mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego, a także pozyskaniu unijnego dofinansowania i wykonaniu trasy przez miejskich urzędników.

 

Warmińska Łynostrada - 08.2020 (6)

 

Na skutek tych działań w 2019 roku wzdłuż praktycznie całego odcinka Łyny przepływającego przez Olsztyn do użytku oddana została pieszo-rowerowa trasa ciesząca się od tego czasu ogromną popularnością.

Fakt ten postanowiono wykorzystać przekuwając go w projekt o charakterze regionalnym.

Warmińska Łynostrada - 08.2020 (6)

Powstanie Warmińskiej Łynostrady jest wynikiem prac, które w 2016 roku zainicjowane zostały przez Pawła Klonowskiego ze Stowarzyszenia „Wizja Lokalna”, Mirosława Arczaka ze Stowarzyszenia „Młyn” oraz Mariana Juraka z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PTTK.

Warmińska Łynostrada - 08.2020 (6)

Kamieniem węgielnym okazała się natomiast deklaracja współpracy podpisana w 2018 roku pod patronatem wicemarszałka Marcina Kuchcińskiego z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, na mocy której do inicjatywy przystąpiły samorządy Olsztyna, Dywit, Dobrego Miasta oraz gminy i miasta Lidzbark Warmiński, powiaty Olsztyński i Lidzbarski, nadleśnictwa Kudypy i Wichrowo, a także Polska Krajowa Sieć Miast Cittaslow.

Warmińska Łynostrada - 08.2020 (6)

Głównym założeniem projektu jest powiązanie miast i miejscowości położonych wzdłuż Łyny z popularną trasą rowerową Green Velo, wykorzystując w tym celu drogi o różnym typie nawierzchni – od asfaltowych dróg rowerowych i spokojnych szos, po gruntowe drogi leśne i polne o różnym standardzie nawierzchni.

Warmińska Łynostrada - 08.2020 (6)

Projekt ma również na celu wykreowanie nowej atrakcji turystycznej wykorzystującej szereg atutów tej części województwa warmińsko-mazurskiego:

– nawiązanie do przebiegu rzeki Łyny,
– połączenie miejsc i obszarów cennych przyrodniczo i historycznie oraz atrakcyjnych punktów widokowych,
– akcentowanie atrakcyjności Warmii,
– nawiązanie do przebiegu Szlaku Kopernikowskiego (rowerowa wersja tego szlaku);
– wykorzystanie fragmentów istniejącej sieci szlaków rowerowych,
– integracja z turystyką kajakową na Łynie (wspólne miejsca obsługi kajakarzy i rowerzystów),
– wykorzystanie atrakcyjności miast należących do sieci Cittaslow (Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński,
– bliskość czynnej linii kolejowej (np. możliwość etapowania podróży po trasie).

 

Warmińska Łynostrada - 08.2020 (6)

Otwarcie Warmińskiej Łynostrady polegające na wytyczeniu i oznakowaniu przebiegu, uzupełnieniu brakującej infrastruktury, naprawach nawierzchni dróg, udostępnieniu użytkownikom mapy, przeprowadzeniu akcji promocyjnej oraz zaplanowaniu wydarzeń, nie kończy przy tym jak zapowiadają twórcy dalszych nad nią prac.

Warmińska Łynostrada - 08.2020 (6)

W planach jest między innymi przygotowanie do pozyskania środków unijnych na rozwój w ramach kolejnej perspektywy unijnej, co umożliwiłoby poprawę komfortu przejazdu poprzez wykonanie większych inwestycji infrastrukturalnych, a także przedłużenie przebiegu przez gminy Stawiguda, Olsztynek i Nidzica do źródeł rzeki Łyny.

Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich „Wizja Lokalna”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *