sobota, 15 czerwca, 2024
PolitykaRozmowy o OjczyźnieŻycie Olsztyna

Wojciech Jaruzelski nie żyje! Niech mu polska ziemia lekką będzie!

Śmierć generała Wojciecha Jaruzelskiego i mnie nie pozostawiła obojętnym.

Ta śmierć to doskonały asumpt do refleksji nad własnym życiem. Oceniając Wojciecha Jaruzelskiego, oceniamy także siebie.

Jeżeli ktoś mówi, że Wojciech Jaruzelski był wielkim przywódcą, to jednocześnie stawia siebie w roli tego, który przez wiele lat jego decyzje szczerze popierał i wdrażał je w życie.

Jeżeli ktoś mówi, że Wojciech Jaruzelski był zdrajcą narodu, to stawia siebie w roli tego, który przez wiele lat z jego decyzjami się nie zgadzał i walczył z nimi.

Do takich skrajnych sądów ludzie mają prawo.

Ci mają prawo do skrajnych ocen, których czyny poświadczają ich życiowy wybór.

Tylko, że w życiu mało jest tak czarno – białych postaw. Spójrzcie w głąb duszy i zróbcie rachunek własnych czynów.

Ja spojrzałem w głąb i wstecz, i wiem, że nie mogę krzyczeć ani: BOHATER, PATRIOTA ani: ZDRAJCA, MORDERCA!

Wierzę, że sprawiedliwie oceni go historia i Wszechmogący!

Wysłuchałem oficjalnych przemówień nad grobem generała. Przeczytałem sporo opinii na temat miejsca jego pochówku i uważam, że postawa obecnego Prezydenta RP i byłych Prezydentów zasługuje na pochwałę.

Słowa Bronisława Komorowskiego uznaję za swoje i powtarzam:

Niech mu polska ziemia lekką będzie.

Zakończeniem tej mojej krótkiej, nocnej refleksji w dniu pogrzebu generała Wojciecha Jaruzelskiego, niech będą słowa biskupa Józefa Guzdka.

Dawno nie słyszałem tak mądrej i wyważonej opinii przedstawiciela Kościoła katolickiego skierowanej do całego społeczeństwa.

Weźcie te słowa do serca, wszyscy… a szczególnie Ci z Was, którzy macie Boga na ustach przy każdej okazji.

I pamiętajcie:

Bóg ma więcej miłosierdzia dla grzeszników, niż dla SPRAWIEDLIWYCH!

Józef Guzdek:

Sąd w chwili śmierci człowieka należy już tylko do Boga. Tylko Bóg wie, co jest w człowieku. Pogrzeb generała Wojciecha Jaruzelskiego jest czasem próby dla wierzących.

Czy zdamy egzamin z naszego człowieczeństwa i chrześcijaństwa? Najmocniejszym orędziem Pana jest miłosierdzie. Jako chrześcijanie jesteśmy apostołami prawdy i miłosierdzia.

Jezus, gdy dostrzegał nawrócenie, okazywał miłosierdzie. Najbardziej dobitnym potwierdzeniem tego, były słowa wypowiedziane na krzyżu do jednego z towarzyszy męki krzyżowej. 

Jeszcze dziś będziesz ze mną w raju. 

Ostatnie dni są także czasem próby dla tych, którzy w swoim życiu nie mają odniesienia do Boga jako wartości najwyższej. Czy potrafią uszanować ostatni wybór zmarłego i wolę jego rodziny?

Czy ten wybór pobudzi ich do refleksji na temat sensu ludzkiego życia i przemijania?

Homilia biskupa Józefa Guzdka

 

 

2 komentarze do “Wojciech Jaruzelski nie żyje! Niech mu polska ziemia lekką będzie!

  • Dlaczego tak trudno niektórym zrozumieć bardzo proste zasady?Skoro za życia nie pozbawiono generała żadnego przywileju to po śmierci powinno się tak go traktować jakie miał do tego prawa. To samo było w Olsztynie z generałem Dudkiem. Jak były zastrzeżenia to trzeba było w majestacie prawa pozbawić go odznaczeń, zasług itd. Skoro tego nie zrobili to pogrzeb powinien być zgodnie z procedurami przysługującymi generałowi. Inaczej staniemy się państwem totalnego bezprawia.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *