czwartek, 25 lipca, 2024
ZdrowieŻycie Olsztyna

Szacowana średnia skrócenia życia to 2 lata! Zbigniew Gutek

19 lipca 2017 roku, w programie Po stronie prawdy TV Trwam, emitowanym na żywo z Biskupca, wypowiedział się miejscowy lekarz Zbigniew Gutek.

Adam Ślusarski: Mówimy tu o kwestiach środowiskowych, ale nie sposób pominąć kwestii zdrowotności. Czy w pana opinii, pana wiedzy, jest się o co niepokoić?

Zbigniew Gutek:

Zdecydowanie tak! Pan był uprzejmy wcześniej połączyć się telefonicznie z innym rozmówcą (Jerzym Szmitem). Gdybym tego nie usłyszał na własne uszy, to bym chyba nie uwierzył w to, co usłyszałem. Zaskoczenie moje budzi stwierdzenie, że musi powstawać na tym terenie przemysł. 

Mazury zostały uznane za jedno z najczystszych miejsc w Europie. To co powiedział minister, że trzeba monitorować, że to jest wystarczające. To brzmi dziwnie.

Mam tutaj dokument, który nie jest żadną tajemnicą. Odpowiedź ministra zdrowia na interpelację poselską. Dotycząca zdrowotności mieszkańców powiatu szczecinieckiego, gdzie podobna fabryka funkcjonuje. 

To analiza długości trwania życia i umieralności mieszkańców powiatu szczecinieckiego w latach 2008 – 2010.

Decydujący udział w podwyższonej umieralności mężczyzn miało zwiększenie zagrożenia życia z powodu nowotworów złośliwych oskrzeli i płuca.

Było ono o 37 % wyższe niż przeciętne dla Polski, a o 32 % wyższe niż w całym województwie. 

Również umieralność kobiet z powodu tych nowotworów była wyraźnie wyższa od średnich poziomów w kraju o 46 %.

Nowotwory to jedna rzecz. Do tego dochodzą pylice, alergie, POChP. Szacowana średnia skrócenia życia dla mężczyzn wynosi 2 lata. Dla kobiet 1,7 roku.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *