środa, 11 września, 2024
PolitykaRozmowy o OjczyźnieŻycie Olsztyna

Mamy wolność! Jesteśmy na etapie budowy potęgi Polski! Henryk Falkowski

Losy Polaków – od wolności do potęgi to temat Rozmowy o Ojczyźnie, której prelegentem był Henryk Falkowski. Mamy wolność! Jesteśmy na etapie budowy potęgi Polski!

Henryk Falkowski:

(Skrót KP – całość do obejrzenia)

Wybór między wolnością a potęgą to jest jakby klucz do naszej historii naszego narodu, naszego państwa.

Najpierw walczymy o wolność, gdy jej nie mamy, a potem kiedy już ją mamy, to myślimy o tym następnym kroku, o potędze.

W tym czasie, w którym się znajdujemy – do takiego wniosku chciałbym państwa doprowadzić, każdy ma prawo się z tym zgodzić albo nie – jesteśmy na etapie budowania potęgi bo wolność już mamy!

Chcielibyśmy żeby ta nasza Polska była państwem silnym, takim z którym sąsiedzi bliżsi i dalsi będą się liczyć.

Podstawowy spór, który dzisiaj oglądamy w naszym kraju, właśnie dotyczy tego.

Jedni zatrzymali się na etapie wolności – uważają, że to jest już coś, co nam wystarczy – inni mają cele bardziej ambitne.

Myślą aby tą wolność umocnić i zamienić w potęgę. By wykorzystać ten czas, kiedy możemy sami kształtować nasze losy.

To jest ten moment, że nie jesteśmy przedmiotem a jesteśmy podmiotem tej historii. To nie zawsze w naszych dziejach się zdarzało…

Później było o naszej historii. Henryk Falkowski nie mówił o datach – co kiedy się wydarzyło, kto kiedy rządził – a o kulisach wydarzeń, które decydowały o naszych losach, dlatego cały wykład uważam za bardzo udany.

Na przykład:

Czy wiecie, że wiele dzieci chłopskich – w XVI wieku – studiowało na uniwersytetach?

Rodzice – chociaż chłopi – mieli tyle pieniędzy, że byli w stanie utrzymać dzieci na uniwersytecie.

Było o historii polskiej tolerancji w aspekcie dzisiejszych pouczeń – w tym zakresie – Unii Europejskiej.

Marek Nowacki dodał:

W 1918 roku, kiedy Rzeczpospolita uzyskiwała wolność, w całej Europie wsadzano do więzienia za homoseksualizm. U nas w Polsce prawo w tej materii się nie wypowiadało, wychodząc z założenia, że jest to rzecz grzeszna ale nie wymagająca wsadzania do więzienia… kiedy nas się wzywa do tolerancji… to znaj proporcje mocium panie!

Było o: katastrofie w Gibraltarze i w Smoleńskukciuku Stalina i jego znaczeniu dla obecnych granic Polski; prezydentach Polski, w tym o Andrzeju Dudzie; polskiej polityce zagranicznej, od średniowiecza do dnia dzisiejszego.

Generalnie: było ciekawie i zapraszam do obejrzenia całego filmu.

Marek Nowacki pięknie spuentował wykład Henryka Falkowskiego i wszystkie Rozmowy o Ojczyźnie, których przewodnim tematem była historia, przypominając słowa Jana Pawła II:

Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość!

Mamy wolność! Jesteśmy na etapie budowy potęgi Polski!

Ten wniosek Henryka Falkowskiego mi najbardziej przypadł do gustu, z całego wykładu na temat naszych losów.

Chciałoby się zakrzyknąć do wszystkich Polaków:

Wykorzystajmy wolność! Budujmy potęgę Polski! Razem! 😉   

 

 

4 komentarze do “Mamy wolność! Jesteśmy na etapie budowy potęgi Polski! Henryk Falkowski

  • Historia to przyczyny-przebieg-skutki.Należy ją(historię)uważnie i głęboko analizować,by unikać na przyszłość błędów.Nie jest to moim zdaniem “gdybologia”. Mam nadzieję ,że wykład nie miał polegać na biernym słuchaniu. Wymiana poglądów, również uczy,gdyż zmusza do wnikliwego wgłębiania się w temat.Niezbyt skuteczna “polityka bałtycka”Jagiellonów dała pole do działania Szwecji i Brandenburgii.Czym to się dla nas skończyło to wszyscy wiemy.Analogią do dnia dzisiejszego,jest zaniechanie skutecznej polityki i gospodarki morskiej przez poprzednie ekipy i brak skutecznego działania przy Nord Stream.Pozdrawiam.

    Odpowiedz
    • Dziękuję! Henryk Falkowski myślę, że ciekawie opowiedział o naszym dążeniu do… potęgi. Podjął dyskusję i odpowiedział na zadane pytania. Ja chodzę na dużą ilość “odczytów” i większość z nich polega na tym, że prelegent wykłada temat a później jest… dyskusja. Mnie akurat polityka Jagiellonów interesuje tylko jako ciekawego swojej historii Polaka… analogii do czasów współczesnych nie odnajduję… ale każdy może to postrzegać tak jak chce 😉 Pozdrawiam!

      Odpowiedz
  • Szkoda,że nie wspomniał Pan o dyskusji jaka wywiązała się między autorem odczytu a słuchaczami na temat np.stosunku Jagiellonów do Pomorza Zachodniego i całej polityki bałtyckiej.Słuchacze nie zawsze stanowią tylko tło i są “stroną bierną”.

    Odpowiedz
    • Dziękuję! Dyskusja jest na nagraniu… natomiast ja uważam ją za mało istotną dla “idei” odczytu. Gdybologia to nauka, która praktycznie nic nie wnosi do pojmowania historii. To dobre dla scenarzystów filmowych… 😉

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *