Mamy wolność! Jesteśmy na etapie budowy potęgi Polski! Henryk Falkowski
Losy Polaków – od wolności do potęgi to temat Rozmowy o Ojczyźnie, której prelegentem był Henryk Falkowski. Mamy wolność! Jesteśmy na etapie budowy potęgi Polski!
Henryk Falkowski:
(Skrót KP – całość do obejrzenia)
Wybór między wolnością a potęgą to jest jakby klucz do naszej historii naszego narodu, naszego państwa.
Najpierw walczymy o wolność, gdy jej nie mamy, a potem kiedy już ją mamy, to myślimy o tym następnym kroku, o potędze.
W tym czasie, w którym się znajdujemy – do takiego wniosku chciałbym państwa doprowadzić, każdy ma prawo się z tym zgodzić albo nie – jesteśmy na etapie budowania potęgi bo wolność już mamy!
Chcielibyśmy żeby ta nasza Polska była państwem silnym, takim z którym sąsiedzi bliżsi i dalsi będą się liczyć.
Podstawowy spór, który dzisiaj oglądamy w naszym kraju, właśnie dotyczy tego.
Jedni zatrzymali się na etapie wolności – uważają, że to jest już coś, co nam wystarczy – inni mają cele bardziej ambitne.
Myślą aby tą wolność umocnić i zamienić w potęgę. By wykorzystać ten czas, kiedy możemy sami kształtować nasze losy.
To jest ten moment, że nie jesteśmy przedmiotem a jesteśmy podmiotem tej historii. To nie zawsze w naszych dziejach się zdarzało…
Później było o naszej historii. Henryk Falkowski nie mówił o datach – co kiedy się wydarzyło, kto kiedy rządził – a o kulisach wydarzeń, które decydowały o naszych losach, dlatego cały wykład uważam za bardzo udany.
Na przykład:
Czy wiecie, że wiele dzieci chłopskich – w XVI wieku – studiowało na uniwersytetach?
Rodzice – chociaż chłopi – mieli tyle pieniędzy, że byli w stanie utrzymać dzieci na uniwersytecie.
Było o historii polskiej tolerancji w aspekcie dzisiejszych pouczeń – w tym zakresie – Unii Europejskiej.
Marek Nowacki dodał:
W 1918 roku, kiedy Rzeczpospolita uzyskiwała wolność, w całej Europie wsadzano do więzienia za homoseksualizm. U nas w Polsce prawo w tej materii się nie wypowiadało, wychodząc z założenia, że jest to rzecz grzeszna ale nie wymagająca wsadzania do więzienia… kiedy nas się wzywa do tolerancji… to znaj proporcje mocium panie!
Było o: katastrofie w Gibraltarze i w Smoleńsku; kciuku Stalina i jego znaczeniu dla obecnych granic Polski; prezydentach Polski, w tym o Andrzeju Dudzie; polskiej polityce zagranicznej, od średniowiecza do dnia dzisiejszego.
Generalnie: było ciekawie i zapraszam do obejrzenia całego filmu.
Marek Nowacki pięknie spuentował wykład Henryka Falkowskiego i wszystkie Rozmowy o Ojczyźnie, których przewodnim tematem była historia, przypominając słowa Jana Pawła II:
Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość!
Mamy wolność! Jesteśmy na etapie budowy potęgi Polski!
Ten wniosek Henryka Falkowskiego mi najbardziej przypadł do gustu, z całego wykładu na temat naszych losów.
Chciałoby się zakrzyknąć do wszystkich Polaków:
Wykorzystajmy wolność! Budujmy potęgę Polski! Razem! 😉
Historia to przyczyny-przebieg-skutki.Należy ją(historię)uważnie i głęboko analizować,by unikać na przyszłość błędów.Nie jest to moim zdaniem “gdybologia”. Mam nadzieję ,że wykład nie miał polegać na biernym słuchaniu. Wymiana poglądów, również uczy,gdyż zmusza do wnikliwego wgłębiania się w temat.Niezbyt skuteczna “polityka bałtycka”Jagiellonów dała pole do działania Szwecji i Brandenburgii.Czym to się dla nas skończyło to wszyscy wiemy.Analogią do dnia dzisiejszego,jest zaniechanie skutecznej polityki i gospodarki morskiej przez poprzednie ekipy i brak skutecznego działania przy Nord Stream.Pozdrawiam.
Dziękuję! Henryk Falkowski myślę, że ciekawie opowiedział o naszym dążeniu do… potęgi. Podjął dyskusję i odpowiedział na zadane pytania. Ja chodzę na dużą ilość “odczytów” i większość z nich polega na tym, że prelegent wykłada temat a później jest… dyskusja. Mnie akurat polityka Jagiellonów interesuje tylko jako ciekawego swojej historii Polaka… analogii do czasów współczesnych nie odnajduję… ale każdy może to postrzegać tak jak chce 😉 Pozdrawiam!
Szkoda,że nie wspomniał Pan o dyskusji jaka wywiązała się między autorem odczytu a słuchaczami na temat np.stosunku Jagiellonów do Pomorza Zachodniego i całej polityki bałtyckiej.Słuchacze nie zawsze stanowią tylko tło i są “stroną bierną”.
Dziękuję! Dyskusja jest na nagraniu… natomiast ja uważam ją za mało istotną dla “idei” odczytu. Gdybologia to nauka, która praktycznie nic nie wnosi do pojmowania historii. To dobre dla scenarzystów filmowych… 😉