sobota, 13 lipca, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

NADANIE TRADYCJI I IMIENIA 45 OLSZTYŃSKIEMU BATALIONOWI LEKKIEJ PIECHOTY

Wojska Obrony Terytorialnej z potrzeby serca przejęły tradycję, dorobek i wartości powojennych organizacji niepodległościowych. Dlatego wielu Niezłomnych stało się też patronami brygad i batalionów. Przesłanie, które odczytujemy z ich losów, umacnia poczucie tożsamości terytorialsów i buduje postawy patriotyczne.

4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT i bataliony lekkiej piechoty na Warmii i Mazurach przyjęły i z dumą kultywują tradycje wybitnych postaci związanych z walką o niepodległą Polskę.

Jednym z najbardziej docenianych żołnierzy Armii Krajowej był Izydor Bukowski ps. Burza.

Od 8 lipca 2023 r. oficjalnie ta wybitna postać będzie patronem 45 Batalionu Lekkiej Piechoty w Olsztynie.

Tradycja antykomunistycznego podziemia była przez ponad pół wieku przechowywana w domach rodzinnych. Dzięki wysiłkom naukowców i rodzin możemy stale pogłębiać naszą wiedzę o dziejach Żołnierzy Niezłomnych.

Historia i dokonania Izydora Bukowskiego ps. Burza to ważne elementy dziedzictwa 45 Batalionu Lekkiej Piechoty w Olsztynie.

Jego działalność w czasie II wojny światowej cechowała się nie tylko wielką odwagą nieustępliwością, ale również terytorialnością.

Izydor Bukowski nie zważając na trudności terenowe całą okupację spędził walcząc o wolną Polskę w swojej małej Ojczyźnie na pograniczu Mazowsza i Mazur.

Jego ofiarność podkreśla fakt, że mimo ran odniesionych w jednym ze starć nie zaprzestał walki i w 1943 roku został dowódcą drużyny w Oddziale Partyzanckim Stefana Rudzińskiego ps. “Wiktor”.

Postać Izydora Bukowskiego jest dobrze znana mieszkańcom Nidzicy i okolic. To tu była jego Mała Ojczyzna, o którą walczył nie patrząc na przeciwności.

To w nidzickich lasach krąży Jego Młody duch. Te tereny znał jak własną kieszeń. Teraz olsztyńscy terytorialsi szkolą się w tych samych lasach, podążają tymi samymi ścieżkami.

Dlatego to właśnie w Nidzicy, w sobotę, 8 lipca 2023 r., o godzinie 11.00 na Placu Wolności, odbędzie się nadanie tradycji Oddziału Partyzanckiego „Wiktora” i nadanie imienia Izydora Bukowskiego ps. „Burza” 45 Olsztyńskiemu Batalionowi Lekkiej Piechoty.

W uroczystości weźmie udział rodzina Izydora Bukowskiego, m. in. siostrzeniec Jan Rudnicki, który z ogromną determinacją dąży do tego, by pamięć o jego przodku trwała.

Po uroczystości zapraszamy na piknik wojskowy. 

Zespół Prasowy 4.WMBOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *