sobota, 18 maja, 2024
ZdrowieŻycie Olsztyna

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz popiera wizję budowy nowego szpitala!

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz na VIII Debacie z Debatą osobiście się nie pojawił. Wybrał spotkanie z mieszkańcami olsztyńskiego osiedla, które było ponoć zaplanowane dużo wcześniej, niż otrzymał zaproszenie od organizatorów debaty.

Prezydent Olsztyna napisał do uczestników debaty tekst, który odczytał Jarosław Słoma – I Zastępca Prezydenta.

Ten tekst Jarosław Słoma określił jako pierwsze publiczne odniesienie się Prezydenta do idei budowy nowego szpitala, zaproponowanej przez prof. Wojciecha Maksymowicza.

Szanowni Państwo,

Miasto i Uniwersytet od lat są nierozłącznymi bytami. Współdziałamy na jednym terenie w określonej rzeczywistości. Dlatego nieodzowna jest dobra, życzliwa współpraca, bowiem silne Miasto to silna Uczelnia, i odwrotnie. 

Jako Samorząd zawsze jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje współpacy i gotowi do współdziałania. Mamy świadomość, że dynamicznie rozwijający się Wydział Nauk Medycznych jest chlubą Uczelni, oraz jednostką, którą szczycić się może Miasto.  

Uruchomienie od zbliżającego się roku akademickiego Collegium Medicum, w skład którego wchodzą Wydział Lekarski oraz Wydział Nauk o Zdrowiu jest tylko tego potwierdzeniem. Nie mogą woięc dziwić inicjatywy i chęci dalszego rozwoju olsztyńskiej medycyny, oraz pomysły na jej przyszłe funkcjonowanie w naszym Mieście.  

Głosem w tej dyskusji jest propozycja stworzenia nowoczesnego szpitala akademickiego, w skład którego miałby wejść – między innymi – Szpital Miejski.

Jako władze Olsztyna popieramy wizję budowy nowej jednostki.

Nie ma wątpliwości, że pozwoli to wynieść jakość świadczenia usług medycznych w naszym Mieście na jeszcze wyższy poziom. 

Musimy w tych rozważaniach i propozycjach brać jednak pod uwagę wiele aspektów. Placówka musi służyć pracy dydaktycznej, badaniam, ale nade wszystko zapewnieniu skutecznego leczenia oraz ochrony życia i zdrowia mieszkańców Olsztyna. 

Zanim podjęte zostaną ostateczne decyzje, niezbędnych jest szereg analiz. Między innymi – z prawnego punktu widzenia – chcemy zapoznać się z już istniejącą dokumentacją tego przedsięwzięcia, co pozwoliłoby nam ustalić dalsze wspólne działania. 

Ze swojej strony analizujemy wszelkie ryzyka jakie może nieść ze sobą włączenie naszej placówki w utworzenie nowego szpitala uniwersyteckiego, ale także chcemy poznać plusy tego przedsięwzięcia. Staramy się jak najlepiej przygotować do szczegółowych rozmów w kontekście możliwej współpracy w tym zakresie. 

Każda ze stron musi określić jakie są jej cele, i co chce osiągnąć. Trzeba pamiętać, że Szpital Miejski ma ugruntowaną pozycję w Olsztynie. Świadczy usługi na bardzo wysokim poziomie. Jest cenioną placówką z wybitną kadrą.

W ostatnich latach zostały zrealizowane w nim projekty nie tylko inwestycyjne, ale i usługowe, na łączną wartość około 30 milionów złotych. A to nie wszystko. Są plany kolejnych działań.

Trzeba więc zadać sobie pytanie: co z tym wypracowanym przez nas potencjałem? Jaki los czeka wyspecjalizowany personel? W jaki sposób go zagospodarować? Bo przecież nie stać nas wszystkich – jako społeczeństwo – na jego zmarnowanie. 

W końcu też trzeba mieć świadomość, że ewentualne przekształcenie placówki nie nastąpi z dnia na dzień.

Co w tym czasie ma się dziać z wymienionymi wcześniej elementami składającymi się na naszą placówkę i na bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta, które jest dla nas bezwzględnym priorytetem?

Jak widać pytań, wątpliwości, kwestii do rozstrzygnięcia, ale i płaszczyzn porozumienia jest wiele.

Dlatego podkreślam raz jeszcze: zgadzamy się z wizją powstania nowej placówki, popieramy ją, ale wszystko musi zostać zorganizowane na zdrowych, przejrzystych zasadach, których centralnym punktem jest pacjent i jego dobro. 

Co od siebie dopowiedział Jarosław Słoma i jak powyższy tekst skomentował – na gorąco – pomysłodawca budowy szpitala prof. Wojciech Maksymowicz, można obejrzeć na poniższym filmie.

Ku Prawdzie:

Brawo Prezydencie! Macie szansę otrzymać dla naszego Miasta 350 milionów złotych na poprawę zdrowia mieszkańców i jako warunek – na pierwszym miejscu – stawiacie: zdrowe, przejrzyste zasady, czyli transparentność.

Nie rozumiem tej logiki.

Podtruwać mieszkańców Olsztyna i drenować ich kieszenie na kwotę ponad 800 milionów złotych – przy okazji budowy spalarni śmieci, eufemistycznie nazywanej elektrociepłownią na paliwo alternatywne – to można tak… nietransparentnie?

Gdzie prawdziwe konsultacje? Gdzie troska o życie i zdrowie mieszkańców naszego Miasta? Gdzie mieszkaniec i jego dobro?

Może zaproponujcie Uniwersytetowi PPP, to wtedy będzie OK i bez transparentności?

 

 

2 komentarze do “Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz popiera wizję budowy nowego szpitala!

  • Stanislawie jestem za tym by Szpital Miejski dalej byl rady miasta. Moga sie tam leczyc radni i prezydent i ich rodziny. Zawsze cos przy nich i nam emerytom skapnie a u profesora pewnie nie doczekam sie wizyty

    Odpowiedz
    • Dziękuję! Oj… nie bądź takim pesymistą! Nowoczesny Szpital Kliniczny przy UWM pewnie powstanie – z uwagi na lokalne republiki kolesiów – w przyszłym stuleciu! Tego nie doczeka się większość z obecnie żyjących 😉

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *