Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz popiera wizję budowy nowego szpitala!
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz na VIII Debacie z Debatą osobiście się nie pojawił. Wybrał spotkanie z mieszkańcami olsztyńskiego osiedla, które było ponoć zaplanowane dużo wcześniej, niż otrzymał zaproszenie od organizatorów debaty.
Prezydent Olsztyna napisał do uczestników debaty tekst, który odczytał Jarosław Słoma – I Zastępca Prezydenta.
Ten tekst Jarosław Słoma określił jako pierwsze publiczne odniesienie się Prezydenta do idei budowy nowego szpitala, zaproponowanej przez prof. Wojciecha Maksymowicza.
Szanowni Państwo,
Miasto i Uniwersytet od lat są nierozłącznymi bytami. Współdziałamy na jednym terenie w określonej rzeczywistości. Dlatego nieodzowna jest dobra, życzliwa współpraca, bowiem silne Miasto to silna Uczelnia, i odwrotnie.
Jako Samorząd zawsze jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje współpacy i gotowi do współdziałania. Mamy świadomość, że dynamicznie rozwijający się Wydział Nauk Medycznych jest chlubą Uczelni, oraz jednostką, którą szczycić się może Miasto.
Uruchomienie od zbliżającego się roku akademickiego Collegium Medicum, w skład którego wchodzą Wydział Lekarski oraz Wydział Nauk o Zdrowiu jest tylko tego potwierdzeniem. Nie mogą woięc dziwić inicjatywy i chęci dalszego rozwoju olsztyńskiej medycyny, oraz pomysły na jej przyszłe funkcjonowanie w naszym Mieście.
Głosem w tej dyskusji jest propozycja stworzenia nowoczesnego szpitala akademickiego, w skład którego miałby wejść – między innymi – Szpital Miejski.
Jako władze Olsztyna popieramy wizję budowy nowej jednostki.
Nie ma wątpliwości, że pozwoli to wynieść jakość świadczenia usług medycznych w naszym Mieście na jeszcze wyższy poziom.
Musimy w tych rozważaniach i propozycjach brać jednak pod uwagę wiele aspektów. Placówka musi służyć pracy dydaktycznej, badaniam, ale nade wszystko zapewnieniu skutecznego leczenia oraz ochrony życia i zdrowia mieszkańców Olsztyna.
Zanim podjęte zostaną ostateczne decyzje, niezbędnych jest szereg analiz. Między innymi – z prawnego punktu widzenia – chcemy zapoznać się z już istniejącą dokumentacją tego przedsięwzięcia, co pozwoliłoby nam ustalić dalsze wspólne działania.
Ze swojej strony analizujemy wszelkie ryzyka jakie może nieść ze sobą włączenie naszej placówki w utworzenie nowego szpitala uniwersyteckiego, ale także chcemy poznać plusy tego przedsięwzięcia. Staramy się jak najlepiej przygotować do szczegółowych rozmów w kontekście możliwej współpracy w tym zakresie.
Każda ze stron musi określić jakie są jej cele, i co chce osiągnąć. Trzeba pamiętać, że Szpital Miejski ma ugruntowaną pozycję w Olsztynie. Świadczy usługi na bardzo wysokim poziomie. Jest cenioną placówką z wybitną kadrą.
W ostatnich latach zostały zrealizowane w nim projekty nie tylko inwestycyjne, ale i usługowe, na łączną wartość około 30 milionów złotych. A to nie wszystko. Są plany kolejnych działań.
Trzeba więc zadać sobie pytanie: co z tym wypracowanym przez nas potencjałem? Jaki los czeka wyspecjalizowany personel? W jaki sposób go zagospodarować? Bo przecież nie stać nas wszystkich – jako społeczeństwo – na jego zmarnowanie.
W końcu też trzeba mieć świadomość, że ewentualne przekształcenie placówki nie nastąpi z dnia na dzień.
Co w tym czasie ma się dziać z wymienionymi wcześniej elementami składającymi się na naszą placówkę i na bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta, które jest dla nas bezwzględnym priorytetem?
Jak widać pytań, wątpliwości, kwestii do rozstrzygnięcia, ale i płaszczyzn porozumienia jest wiele.
Dlatego podkreślam raz jeszcze: zgadzamy się z wizją powstania nowej placówki, popieramy ją, ale wszystko musi zostać zorganizowane na zdrowych, przejrzystych zasadach, których centralnym punktem jest pacjent i jego dobro.
Co od siebie dopowiedział Jarosław Słoma i jak powyższy tekst skomentował – na gorąco – pomysłodawca budowy szpitala prof. Wojciech Maksymowicz, można obejrzeć na poniższym filmie.
Ku Prawdzie:
Brawo Prezydencie! Macie szansę otrzymać dla naszego Miasta 350 milionów złotych na poprawę zdrowia mieszkańców i jako warunek – na pierwszym miejscu – stawiacie: zdrowe, przejrzyste zasady, czyli transparentność.
Nie rozumiem tej logiki.
Podtruwać mieszkańców Olsztyna i drenować ich kieszenie na kwotę ponad 800 milionów złotych – przy okazji budowy spalarni śmieci, eufemistycznie nazywanej elektrociepłownią na paliwo alternatywne – to można tak… nietransparentnie?
Gdzie prawdziwe konsultacje? Gdzie troska o życie i zdrowie mieszkańców naszego Miasta? Gdzie mieszkaniec i jego dobro?
Może zaproponujcie Uniwersytetowi PPP, to wtedy będzie OK i bez transparentności?
Stanislawie jestem za tym by Szpital Miejski dalej byl rady miasta. Moga sie tam leczyc radni i prezydent i ich rodziny. Zawsze cos przy nich i nam emerytom skapnie a u profesora pewnie nie doczekam sie wizyty
Dziękuję! Oj… nie bądź takim pesymistą! Nowoczesny Szpital Kliniczny przy UWM pewnie powstanie – z uwagi na lokalne republiki kolesiów – w przyszłym stuleciu! Tego nie doczeka się większość z obecnie żyjących 😉