sobota, 13 lipca, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

NADCHODZI GROTOWISKO 2023

Już w tym tygodniu odbędzie się trzecia edycja konferencji eksperckiej GROTowisko-23. Jej głównym celem jest wymiana doświadczeń związanych z wdrożeniem i eksploatacją karabinka MSBS GROT.

W dniach 23-25 czerwca 2023 r. odbędzie się trzecia już edycja eksperckiej konferencji GROTowisko-23.

Część teoretyczna wydarzenia odbędzie się 24 czerwca w Zegrzu.  Część praktyczna realizowana będzie 25 czerwca na strzelnicy “Bellona Marynino”.

Całość zostanie poprzedzona zorganizowanymi w tym roku po raz pierwszy, zawodami Dowódców batalionów.

Wezmą w nich udział między innymi Dowódcy pododdziałów podległych 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Oprócz udziału w zawodach i tej całej towarzyszącej im zdrowej rywalizacji będzie to dla mnie osobiście świetna okazja, aby spotkać się z innymi uczestnikami GROTowiska, wymienić doświadczenia i spostrzeżenia dotyczące przede wszystkim użytkowania GROTA.
Karabinek MSBS jest na wyposażeniu naszych pododdziałów od prawie sześciu lat i śmiało możemy powiedzieć, że jest to broń na szóstkę

– zaznacza Dowódca 42 Morąskiego Batalionu Lekkiej Piechoty ppłk Maciej Rypiński, który weźmie udział w wydarzeniu.

W GROTowisku uczestniczył będzie również Dowódca 45 Batalionu Lekkiej Piechoty w Olsztynie ppłk Tadeusz Barszczewski.

Ostatnie pięć lat pokazało nam, że karabinek MSBS GROT jest bronią o wielu walorach. Nasi żołnierze mieli okazję przetestować go w najróżniejszych warunkach.

Jak podkreśla gen. bryg. Maciej Klisz

To już kolejny rok, gdy osoby związane w różny sposób z karabinkiem GROT mogą się spotkać i porozmawiać, wymienić informacje oraz doświadczenia związane z jego użytkowaniem.
W tym roku konferencja została podzielona na dwa główne bloki tematyczne: część teoretyczną oraz praktyczną.
Podczas bloku teoretycznego zostanie przedstawiona historia, teraźniejszość i przyszłość całego systemu broni modułowej, której przedstawicielem jest karabinek GROT. Głos zabiorą przede wszystkim konstruktorzy, inżynierowie, eksperci oraz użytkownicy.
W drugim dniu zorganizowane zostaną zawody strzeleckie. Zaplanowano konkurencje indywidualne i zbiorowe, strzelania dynamiczne z różnej broni, konkurencje podstawowe i dodatkowe. Do wojskowych zawodów strzeleckich zgłoszonych jest ponad 120 zawodników, ponad trzydzieści reprezentacji.
Wszystko po to, aby promować współzawodnictwo sportowe, doskonalić konstrukcję broni, budować zaufanie i ustanawiać kanały komunikacji pomiędzy użytkownikami a inżynierami.
Konferencja jest imprezą zamkniętą, głównie ze względu na bezpieczeństwo jej uczestników. Zachęcam do obserwowania relacji z wydarzenia w social mediach WOT.
GROTowiskoZawody strzeleckie Fot.DWOT
GROTowisko 2022 – Zawody strzeleckie – Fot. DWOT

Do udziału w zawodach wojskowych zgłosiło się blisko 200 uczestników, w tym żołnierze WOT, członkowie organizacji i stowarzyszeń strzeleckich oraz 13 zespołów z innych rodzajów sił zbrojnych i formacji.

Zawody składać się będą z dwóch równoległych części: wojskowej, w której wystartują wyłącznie żołnierze oraz cywilnej, w której udział wezmą strzelcy sportowi oraz pasjonaci broni strzeleckiej.

Dzięki takim wydarzeniom zacieśniamy współpracę wojskowo-cywilną, a producent karabinka sukcesywnie modyfikuje jego wersję dzięki czemu staje się on nowocześniejszy i praktyczniejszy w użyciu, a efektem tych działań jest wzmacnianie obronności naszego państwa

– dodaje jeden ze snajperów biorących udział w GROTOwisku.

GROTowisko-23 to przedsięwzięcie, którego celem jest udoskonalenie karabinka GROT. Chcemy zebrać doświadczenia wszystkich użytkowników, tak żeby w ręce naszych żołnierzy trafiła jak najbardziej doskonała broń.
Wojska Obrony Terytorialnej wprowadziły GROTa do Sił Zbrojnych, a obecnie są największym użytkownikiem tego karabinka. Właśnie dlatego poczuwamy się do tego, żeby udoskonalać tę broń, żeby było to jak najlepsze narzędzie pracy dla naszych żołnierzy

– podkreśla szef Pionu Szkolenia Dowództwa WOT płk Andrzej Głowacki.

Aktualnie w Siłach Zbrojnych RP eksploatowanych jest ponad 80 tysięcy karabinków GROT w wersjach A0, A1 i A2.

Ponad 38,5 tys. karabinków eksploatowanych jest w WOT, pozostałe w innych Rodzajach Sił Zbrojnych oraz szkolnictwie wojskowym.

Od 2017 roku karabinek GROT stopniowo wypiera z Sił Zbrojnych karabinki z rodziny AK stając się docelowym karabinkiem podstawowym w Wojsku Polskim.

GROTowisko Zawody strzeleckie Fot.DWOT
GROTowisko 2022 – Zawody strzeleckie – Fot. DWOT
GROTowisko zostało zapoczątkowane w 2021 r.

Coroczne konferencje organizuje się z uwagi na potrzebę minimalizowania zdefiniowanych przez ówczesnego Gestora karabinków MSBS ryzyk.

Zastąpienie eksploatowanego w Wojsku Polskim karabinka AK nowoczesnym MSBS GROT wiąże się z koniecznością zmiany mentalności oraz ukształtowanych przez dziesięciolecia nawyków użytkowników i szkoleniowców, jak również profilowanie nowej kultury eksploatacji broni w celu właściwego wykorzystania potencjału nowej konstrukcji w szkoleniu i później w walce.

Coroczne konferencje – GROTowiska – mają służyć wymianie i rozpowszechnianiu wniosków z jego wdrażania i eksploatacji, w tym zmniejszać ryzyka powtarzania błędów oraz upowszechniać dobre praktyki.

Ponieważ równie ważne jest doskonalenie konstrukcji broni konferencja ma służyć budowie zaufania i ustanawiać kanały komunikacji pomiędzy użytkownikami a inżynierami.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej w latach 2017-2021 pełniło zadania Gestora dla rodziny karabinków MSBS. Od 2022 roku pełni funkcję Instytucji Eksperckiej w tym obszarze.

DWOT/4W-MBOT/MS

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *